Okupácia v Košiciach bola po Prahe najkrvavejšia. Diskutovať o nej budú v Tabačke Kulturfabrik
Charta 017 v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom organizuje pri príležitosti 50. výročia invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa konferenciu Okupácia Košíc a východného Slovenska – august 1968.
Podujatie sa koná dnes v priestoroch Tabačky Kulturfabrik od 10.30 hod. „Podľa nás je 21. august 1968 dôležitý dátum v dejinách Česka i Slovenska. Žiaľ, naša vláda neakceptovala návrh, aby bol tento deň vyhlásený za pamätný. Preto považujeme túto akciu, ktorá má medzinárodný charakter, keďže sme pozvali aj historikov z Česka či Maďarska, za mimoriadne potrebnú,“ vysvetľuje Štefan Lazorišák, organizátor konferencie a spoluzakladateľ Charty 017.
[ad][/ad]Košičania sa úporne bránili
K tematike okupácie sa vyjadrí Oldřich Tůma z Ústavu pre súčasné dejiny AV ČR. „Jeho príspevok bude vychádzať z archívnych materiálov, komplexne priblíži všetky obete okupácie v Košiciach aj na východnom Slovensku,“ hovorí Lazorišák a dopĺňa fakt, že práve metropola východu bola po Prahe najviac postihnutá okupáciou, čo sa týka počtu obetí. „Je to významný historický fakt, ktorý treba pripomínať. V Košiciach a blízkom okolí bolo v prvých dňoch invázie až 11 obetí. Rusi totiž mali o Košice veľký záujem – bolo tu vojenské letisko, železiarne, médiá, kasárne. A obyvatelia Košíc sa úporne bránili.“
Konferencia ponúkne aj informácie z archívov Štátnej bezpečnosti a reakcie jej príslušníkov na príchod sovietskych vojsk do Košíc. „Peter Jašek z Ústavu pamäti národa vychádzal priamo z materiálov ústavu, aby zistil, čo sa v ŠtB dialo.“ Pohľad a reakciu zvonku na okupáciu Československa, konkrétne zo strany našich južných susedov, poskytne Iván Bába, ktorý pracoval aj ako štátny tajomník ministerstva vnútra Maďarska. Medzi ďalšími vystupujúcimi sa predstaví Jiří Domlátil z Klubu angažovaných nestraníkov, Milan Žitný, bezpečnostný analytik, ale aj Štefan Lazorišák, ktorý sa systematicky venuje udalostiam okupácie v Košiciach od prvej minúty. Návštevníci konferencie sa dozvedia aj niečo o zakázaných autoroch či o tom, čo bolo s novinármi v priebehu normalizácie.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.