Pamätáte si maratón? Čo stálo na mieste VÚB-ky?
Aký je vzťah obyvateľov Košíc k mestu, v ktorom žijú? A čo ho formuje? Veľa starých Košičanov tvrdí, že množstvo „gádžov“ z vidieka, ktorých v 60. rokoch minulého storočia do nášho mesta pritiahla práca vo Východoslovenských železiarňach, nemajú k nemu absolútne žiaden vzťah, a tak to aj vyzerá. Aj ja som starý Košičan. A vôbec to nevidím také čierne. Poznám obrovské množstvo mladých ľudí, deti i vnukov „privandrovalcov“, pre ktorých sú Košice ich domovom, mestom, ktoré milujú. A nevymenili by ho za nič iné. Aj im patrí nová rubrika – Košice včera a dnes.
Raz týždenne, každý štvrtok, nájdete v našich novinách vzácne historické pohľadnice a fotografie, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, vypovedajú o spôsobe života jeho obyvateľov. Dlhodobý seriál poskytne milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie. A navyše, rovnaké budovy, ulice, parky si budete môcť porovnať s ich súčasným stavom.
Projekt vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta (vydal Region Poprad, spol. s. r. o. v roku 2011), z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali. Veríme, že seriál vám pomôže zorientovať sa v spletitých dejinách Košíc a prispeje k šíreniu lokálpatriotizmu, ktorý je jednou z charakteristík nás, Košičanov.
Keď spomeniete Košičanom MARATÓN, tým starším sa okrem slávneho behu vybaví piváreň, samoobslužná reštaurácia, gril i preslávená Ponorka. To všetko bolo v minulom režime pod jednou strechou – v prízemnej budove na Hlavnej 114. V 40. rokoch 19. storočia ju postavil úspešný podnikateľ Karol Gottfried Fiedler. Po viacerých zmenách vlastníkov dom v roku 1910 kúpil veľkoobchodník s vínom Alexander Littmann. O rok neskôr ho prestaval a zriadil v ňom Plzeňskú piváreň (na pohľadnici z roku 1914), v ktorej podával predovšetkým chýrne pivo plzeňského meštianskeho pivovaru. Ako vidno z porovnania záberov, budova od roku 1910 neprešla výraznejšími zmenami. No mnohí Košičania dodnes spomínajú na jej minulosť, pretože práve tam si brúsili ostrohy dospelosti…
Na opačnom rohu Hlavnej a Korunnej (dnes Bačíkovej) ulice stála až do roku 1929 prízemná budova (záber z roku 1900), ktorú dal v 40. rokoch 19. storočia na prázdnej parcele pod bývalými mestskými hradbami postaviť mediar a výrobca kotlov Ignác Hauszer. Zriadil v nej dielňu a ubytovací hostinec. Od jeho dedičov nehnuteľnosť kúpil Andrej Tordássy, ktorý bol pôvodne obuvník a postupne sa vypracoval na jedného z najbohatších mešťanov. V záveti odkázal mestu tento i ďalší dom na Hlavnej. Mesto prenajímalo budovu na rôzne účely. V objekte sídlil nálezinec, boli v ňom lahôdky, pekáreň i hostinec. V roku 1929 budovu asanovali a o rok neskôr na jej mieste postavili moderný objekt Obchodnej a priemyselnej komory. Dnes v ňom sídli Všeobecná úverová banka.
Foto: archív jg, Veronika Janušková
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.