Podzemné Košice (I. časť)
Keby sme si razili cestu podzemím, tak ako to robili v 2. polovici 80. rokov minulého storočia pri výstavbe teplovodu, narazili by sme pod ulicami mesta na hroby, podzemné chodby a iné tajomné priestory.
V tom čase štítom vyrazili štvrťkilometrovú chodbu pre teplovod. Začína sa pod novou budovou tzv. energobloku (ukrytého v pasáži Hlavná 58) a pokračuje smerom na Dominikánske námestie.
Odtiaľ vychádzajú rovnobežne aj ďalšie dve chodby. Mieria si to do historickej budovy Štátneho divadla, pričom obidve na dvoch miestach vytŕčali nad chodník, a to práve tam, kde sú dva kruhové záhony.
Za socializmu jedna z chodieb bola zamýšľaná ako protiatómový kryt. Dnes sa využíva ako podzemná spojnica historickej budovy divadla s budovou jeho riaditeľstva. Celá chodba i jej masívne kovové dvere sú konkrétnou pamiatkou na studenú vojnu.
V Košiciach je však aj suvenír z 2. svetovej vojny. Je to kopček v tom cípe Mestského parku, ktorý je najbližšie k autobusovej stanici. Dvere vedúce dolu sú vytrhnuté, a tak kedysi len strašný zápach a teraz už zamurovaný vchod bráni zvedavcom zostúpiť dole.
V tomto pozoruhodnom podzemí by som výlučky nahradil výplodmi ducha. Hneď by sme mali o jednu pozoruhodnú underground galériu (alebo niečo podobné) viac.
(TAJNÉ) CHODBY
V Košiciach bolo v minulosti údajne veľa podzemných chodieb. Tieto jednak mohli v podzemí kopírovať dôležité ulice, iné mohli smerovať von z mesta (aby sa nimi dalo v prípade dobytia Košíc ujsť) a, samozrejme, spájali dôležité miesta.
Škoda, že boli na mnohých miestach preborené, a to najmä v druhej polovici minulého storočia. Inak by Košice mohli mať múzeum katakomb, aké je napríklad v Znojme alebo v Paríži.
Začiatok jednej takejto chodby doteraz jasne vidno v podzemí Miklušovej väznice. Dalo sa ňou dôjsť až na popravisko, ktoré bolo pri dnešnom morovom stĺpe. Druhá vetva tejto chodby smerovala na dvor Katovej bašty a ďalšia až na Šibenú horu (teraz sídlisko Železníky), kde bolo tiež popravisko. Jedno z ústí podzemného labyrintu bolo vraj aj pri Dóme.
Iná tajná chodba zasa údajne viedla z Košického hradu až do mesta. Tieto podzemné chodby už len pridávajú čaro povestiam z minulosti.
POKLAD V PODZEMÍ
V Košiciach máme jedno podzemné múzeum, v sezóne je dokonca prístupné. I keď je pravda, že kedysi mestské hradby, ktoré ho tvoria, boli nad zemou. To preto, že mesto tiež rastie.
V minulosti, keď niečo zbúrali, alebo vyhĺbili pivnicu nejakého domu, tak to nevyviezli, len urovnali, okrem toho sa dláždilo, a to všetko bolo žiaduce, lebo čím vyššie, tým menej hrozili povodne.
Skutočne v podzemí našli aj košický zlatý poklad. Ak vojdete do vchodu na Hlavnej 68, potom zostúpite dolu do verejnej jedálne a sadnete si čo najďalej od kuchárok (až do druhej, zadnejšej miestnosti), tak budete zhruba na mieste nálezu. Ideálne by bolo, keby v ten deň podávali dukátové buchtičky.
Ale o tom už v košice:dnes na budúci piatok…
Foto: Štefan Čaplovič