Premeny Košíc: Nárožie Hlavnej a Mlynskej, Levočský dom
Ako vyzerala Urbanova veža pred 114 rokmi? Čo stálo na mieste dnešného Štátneho divadla v roku 1873? Kto si ešte pamätá na predchodkyňu vinárne a kaviarne Carpano? Ako vyzeral parčík pri Immaculate v roku 1907…? Raz týždenne, každý štvrtok, nájdete v našich novinách vzácne historické pohľadnice a fotografie, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, vypovedajú o spôsobe života jeho obyvateľov. Dlhodobý seriál poskytne milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie.
A navyše, rovnaké budovy, ulice, parky si budete môc porovna s ich súčasným stavom.
Projekt vznikol vaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice pohľady do histórie mesta vydal Region oprad, spol. s. r. o. v roku 011, z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali. eríme, že seriál vám pomôže zorientova sa v spletitých dejinách Košíc a prispeje šíreniu lokálpatriotizmu, ktorý je jednou z charakteristík nás, Košičanov.
Na nádherne kolorovanej pohľadnici nárožia Hlavnej a Mlynskej ulice z roku 1911 vidíte dve budovy. Tzv. HegedÜsov palác (na snímke vpravo – v súčasnosti Hlavná č. 39) vyrástol v roku 1885 a bol prvou trojposchodovou obytnou stavbou v meste! Nechal ho postaviť bohatý lekárnik, podnikateľ a finančník Ľudovít HegedÜs (1833 – 1937). Zriadil v ňom lekáreň. Nuž a po lieky si sem chodia Košičania už približne 130 rokov! Náprotivný honosný dvojposchodový dom s viacerými obchodnými priestormi z Hlavnej a Mlynskej ulice (na snímke vľavo – v súčasnosti Hlavná 41) nechal postaviť v roku 1870 zámožný mydliar Daniel Hajdu. V budove bola výrobňa mydla, neskôr filiálka Maďarskej úverovej banky, ale postupne aj mäsiareň, zmenáreň, fotoateliér, dámska konfekcia. Košičania si určite pamätajú na kníhkupectvo známe ako Sovietska kniha, ktorú zrušili v roku 1990.
Kto z Košičanov by nepoznal Levočský dom (na pohľadnici z roku 1902)? Málokto ale vie, že starobylo vyzerajúca budova (dnes na Hlavnej č. 65) je najstaršou svetskou gotickou stavbou v meste, no zároveň najstarší objekt na Slovensku, ktorý už takmer 500 rokov nepretržite slúži na pohostinské účely. Postavili ho v 80. rokoch 15. storočia. Jeho majiteľom bol neskorší ostrihomský arcibiskup a uhorský kancelár Juraj Szathmáry (1460 – 1525). Dom získal dedičstvom jeho švagor, uhorský palatín Alexius Thurzu (1490 – 1543), ktorý ho v roku 1542 daroval rodnému mestu Levoča. Odvtedy slúžil na ubytovanie a pohostinstvo levočským kupcom počas ich pobytu v Košiciach. V roku 1569 mesto dom kúpilo za 3000 zlatých. Levočský dom bol až do postavenia hotela Čierny orol (1783) najhonosnejším ubytovacím hostincom v meste.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.