Prvé vysielanie rádia na Slovensku išlo z Košíc
V dnešnom pokračovaní nášho seriálu nahliadneme do histórie ďalšej z budov na Moyzesovej ulici – košického štúdia Slovenského rozhlasu. Postavila ju spoločnosť Radiojournal podľa projektu B. Kozáka v južnej časti nádvoria poštového riaditeľstva a do prevádzky bola odovzdaná 12. novembra 1930…
Ponúkame vám časom vyblednuté zábery, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, vypovedajú o spôsobe života jeho obyvateľov. Dlhodobý seriál poskytuje milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie. Navyše, rovnaké budovy, ulice, parky si môžete porovnať s ich súčasným stavom.
Projekt vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara (1953 – 2018), vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, bývalého riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta (vydal Region Poprad, spol. s. r. o. v roku 2011), z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali. Veríme, že seriál vám pomôže zorientovať sa v spletitých dejinách Košíc a prispeje šíreniu lokálpatriotizmu, ktorý je jednou z charakteristík nás, Košičanov.
Držiteľom monopolných práv na rozhlasové vysielanie v Československu bola od roku 1923 pražská spoločnosť Radiojournal, ktorá na Slovensku začala vysielať v roku 1926 v Bratislave. Svoju druhú pobočku zriadila v Košiciach, kde sa ale dva prvé vysielacie pokusy, vôbec prvé na Slovensku, uskutočnili už na Vianoce 1925 z rádiotelegrafickej a rádiotelefónnej vysielacej stanice v Haniske pri Košiciach. K tomuto účelu ju prepožičalo košické Riaditeľstvo pôšt a telegrafov. Jej výstavba, ktorá stála viac ako milión korún, sa uskutočnila v roku 1922 firmou Zdeněk Frič a Alois Novák podľa projektu Bohumíra Kozáka z Prahy. Vysielačka so silou 1,25 kW mala dve 108 m vysoké stĺpové antény s vysielacím okruhom 2 500 kilometrov.
Ďalšie dva vysielacie pokusy sa uskutočnili v rámci „Týždňa rádiofónie“ aj vo februári 1926 a tretí začiatkom decembra. To presvedčilo činiteľov Radiojournalu v Prahe, aby zriadili východoslovenskú odbočku aj v Košiciach, kde bolo dostatočné zázemie kultúrnych inštitúcií.
Pravidelné vysielanie z Košíc sa začalo 17. apríla 1927 v skromných podmienkach z provizórneho štúdia, umiestneného v malom prízemnom domčeku patriacom mestu, ktorý dodnes stojí na Poštovej ulici č. 12. Vysielalo sa každý deň večer od 19.30 do 22. hodiny v nedeľu aj dopoludnia. Na programe boli prednášky, rozhlasové hry, živá hudba a spev.
[ad][/ad]Prvým externým riaditeľom košickej odbočky Radiojournalu bol v rokoch 1927 – 1929 Vojtěch Měrka, prvou hlásateľkou Zlatica Smídová-Pavlisová. Programovú náplň zabezpečovali predovšetkým profesor učiteľského ústavu Eduard Nademlynský, učitelia Emil Rusko, Anton Prídavok, notár Ján Petrikovich, stredoškolskí profesori Anton Bolek, Jozef Martinka, Jozef Joštiak a Ján Šomvársky. Hudobné relácie pripravoval Vojtěch Měrka a dirigent rozhlasového orchestra Bedřich Holeček, ktorý bol v rokoch 1929 – 1938 zároveň aj riaditeľom rozhlasu. O techniku sa staral Karel Stuchlý.
V prednej časti novej budovy postavenej v rokoch 1929 – 1930, v ktorej dodnes sídli košické rádio, bola priestranná sála s rozmermi 20-krát 10 metrov a výškou 10 metrov, s typickými vysoko umiestnenými malými oknami. Slúžila najmä na vysielanie orchestrálnej a zborovej hudby. V administratívnej časti zriadili na 1. poschodí tzv. „malé štúdio“ s rozmermi 10-krát 5 metrov, vysoké 4 metre, miestnosť pre hlásateľov, režiséra a viac miestností technického charakteru. Kanceláriu riaditeľa umiestnili na druhé poschodie. Zvukovú izoláciu a dobrú akustiku vysielacích miestností zabezpečovali steny čalúnené látkami a podlaha vyložená tlmiacimi mäkkými kobercami. V období vojny patrilo košické rozhlasové štúdio Maďarskej telekomunikačnej a rozhlasovej akciovej spoločnosti (Magyar telefonhirmondó és Rádio). Po skončení vojny už v januári 1945 obnovil slovenské vysielanie Vysielač SNR, ktorý sa v apríli 1945 zmenil na košické štúdio Slovenského rozhlasu.
[ad2][/ad2]