Prvý palác v meste prichýlil aj princa Ferdinanda
V dnešných premenách Košíc načrieme do histórie troch zaujímavých budov na Hlavnej ulici. Keby ich múry dokázali rozprávať, počuli by sme často neuveriteľné príbehy majiteľov, ktorí majú zásluhy na ich výstavbe, pričinili sa o ich rozkvet, ale aj o úpadok. Vedeli ste napríklad, že dvojposchodový dom na Hlavnej 48, ktorý je známy pod názvom Hadik-Barkóczyho palác, bol prvým šľachtickým palácom na území mesta? Alebo že krčma, ktorú starší Košičania aj za socializmu volali U Lescha, dostala názov podľa reštaurácie, ktorú koncom 30. rokov minulého storočia zriadil Otto Lesch? Nuž a z novšej histórie – viete, kde bol Klub architektov? Aj na túto otázku nájdete odpoveď v nasledujúcich riadkoch… Aj dnes vám ponúkame časom vyblednuté zábery, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, vypovedajú o spôsobe života jeho obyvateľov. Navyše, rovnaké budovy, ulice a parky si môžete porovnať s ich súčasným stavom.
Projekt Premeny Košíc vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta (vydal Region Poprad, spol. s. r. o. v roku 2011), z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali.
Na pohľadnici z roku 1906 prvý dom zľava (dnes Hlavná č. 46), pod ktorým je možný prechod na Zámočnícku ulicu, vznikal na prelome 18. a 19. storočia prestavbou stredovekej budovy. V polovici 19. storočia bol jeho majiteľom liptovský zeman Peter Muszy. Až do začiatku 90. rokov 19. storočia ho vlastnila jeho vdova Eleonóra. Od začiatku 30. rokov minulého storočia bol majiteľom Ignác Spira. Mal v ňom aj svoj obchod so ženskou konfekciou, ktorý fungoval aj po roku 1945. Zo strany Zámočníckej ulice bol na stene nad podchodom ešte donedávna čitateľný reklamný nápis „Spira Ignác – divat ház“ (Módny dom Ignáca Špiru). Na poschodí zo strany Zámočníckej ulice pôsobil od roku 1983 Klub architektov.
Druhý dom zľava (Hlavná č. 48) je známy ako Hadik-Barkóczyho palác. Reprezentatívnu barokovú stavbu, ktorá bola prvým šľachtickým palácom v Košiciach, nechal na mieste dvoch stredovekých budov v roku 1754 postaviť jágerský biskup František Barkóczy. V zime 1805/1806 tu bol ubytovaný 12-ročný následník trónu, princ Ferdinand, keď ho spolu so súrodencami ukryli v Košiciach pred nebezpečím zo strany vojsk Napoleona. Po roku 1930 v budove zriadil údenár Alex Jaszusch bufet, v ktorom od konca 30. rokov bola reštaurácia Otta Lescha, a od druhej polovice 40. rokov až do znárodnenia reštaurácia „Kriváň“. Po znárodnení sa z nej stala krčma a od roku 1980 pizzeria. Dnes v budove sídli pobočka Verejnej knižnice Jána Bocatia.
—
Dom na Hlavnej č. 54, na ktorého prízemí dnes nájdete dve pivárne, postavil v roku 1720 obchodník Michal Glaszinger. Pripomína to do fasády vložený kameň s týmto dátumom, jeho monogram a nápis v nemčine „Všetko záleží na očiach Božích“. Dom má nad prvým poschodím veľký štítový múr so zaslepenými oknami, čím robí dojem dvojposchodovej budovy. V 40. rokoch 19. storočia bol jej majiteľom mäsiarsky majster Michal Maurer, v ďalšom desaťročí už jeho dedičia. V 80. rokoch dom vlastnil majiteľ pivovaru Alojz Lepesch spolu s bratom Jozefom. V roku 1912 sa ako majiteľ už uvádza obchodník s textilom Ján Déri. Aj tento dom skonfiškovaný po roku 1948 získala jeho rodina reštitúciou späť.
Od roku 1929 bola v budove tlačiareň „Artigrafia“ (neskôr „Grafika“). Až do roku 1941 tu sídlili aj rôzne židovské spolky, napríklad Spolok židovských vysokoškolákov „Bar Kachba“, Zväz židovských skautov „Hošomer Hacair“, Športový klub „Makkabi“. Z ulice na prízemí vo väčších priestoroch mal krčmu majiteľ domu Jozef Lepesch už v 80. rokoch 19. storočia, po roku 1900 bol jej majiteľom Emil Davidovics.
Vľavo mal do roku 1899 predajňu lahôdok Žigmund Ruszinko, potom ju vlastnil až do roku 1943 Július Weisz, po vojne družstvo Jednota. Od 50. rokov a za socializmu bola vo väčších priestoroch dlhé roky predajňa športových potrieb „Favorit“, vedľajšie menšie priestory zaujala v 70. rokoch predajňa pre modelárov „Mladý technik“.
(RED)
Foto: archív Jána Gašpara, Veronika Janušková
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.