Slávny hotel Schalkház nechali spustnúť a zbúrať
O niekdajšej pýche Košíc, mondénnom hoteli Schalkház, sme sa už v našom historickom seriáli zmienili. Nazrime podrobnejšie do minulosti jedného z najhonosnejších hotelov Uhorska na konci 19. storočia. Kto a prečo sa rozhodol investovať do výstavby budovy, ktorá bola na svoju dobu výnimočná?
Nuž, na mieste niekdajšieho hotela Schalkház na rohu tvoriacej sa Ružovej ulice (dnes Rooseveltova) postavili prvý obytný dom koncom 30. rokov 19. storočia. Jeho pôvodným majiteľom bol advokát Leopold Stiller. V roku 1824 sa v Košiciach usadil Rakúšan Leopold Schalkhass (neskôr Schalkház), ktorý pôsobil ako nájomca kaviarne v mestskej Redute.
Od roku 1842 podnikal už spolu so synom Leopoldom, ktorý v roku 1855 kúpil Stillerov dom a zriadil v ňom hostinec. Tu mal veľkoobchod s vínom vlastnej produkcie. V roku 1858 hostinec prispôsobil aj na ubytovanie a prestaval na jednoduchší hotel…
Projekt Premeny Košíc vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta, z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali. Veríme, že seriál vám pomôže zorientovať sa v spletitých dejinách Košíc a prispeje šíreniu lokálpatriotizmu, ktorý je jednou z charakteristík nás, Košičanov.
Leopoldovi Schalkházovi sa v podnikaní s vínom darilo, získal ocenenia na viacerých medzinárodných výstavách. Aj preto mohol na mieste hostinca v roku 1873 postaviť prvotriedny hotel Schalkház. Slávnostné otvorenie, na ktoré bolo pozvaných 900 hostí (!), sa uskutočnilo 14. augusta 1873.
Dvojposchodový hotel prvej kategórie patril k najhonosnejším vo vtedajšom Uhorsku. Pôvodne mal 76 izieb, štyri kúpeľne, bola tu aj veľká reštaurácia, tanečná sála, salónik a kaviareň, zo strany bočnej ulice aj hostinec.
Hotel Schalkház bol najchýrnejším košickým hotelom a strediskom mondénnej meštianskej spoločnosti, ktorá sa tu pravidelne schádzala v bežné dni, ako aj na spoločenských podujatiach, tanečných zábavách a plesoch. Bol tu aj každému dobre známy personál, dlhoroční čašníci Karol Steurer, Matej Buttler, František Schubert.
Pravidelne tu hrávali cigánske kapely. Medzi najchýrnejších primášov patrili Vojtech „Béla“ Illés, Štefan Bundzik, ktorého cimbalová kapela tu hrávala vyše 50 rokov, Ján Orgován a mnohí ďalší primáši európskeho formátu so skúsenosťami z luxusných hotelov vo Viedni, Budapešti a Vysokých Tatrách. V roku 1879 zriadili vo dvore hotela na mieste priestoru pre kone a záprahy záhradnú reštauráciu, ktorú v roku 1897 prekryli presklenou konštrukciou. V roku 1890 pribudla čitáreň a herňa.
Zo strany vedľajšej Bercsényiho ulice (dnes Rooseveltova) pristavali v roku 1886 k hotelu plesovú a koncertnú sálu v eklektickom štýle (na pohľadnici z roku 1899).
Tu predviedla istá viedenská kinematografická spoločnosť v dňoch 19. a 20. decembra 1896 prvé verejné premietanie filmu na území vtedajšieho Uhorska. V r. 1895 –1898 mal reštauráciu v prenájme Alojz Szálassy, po ňom Jozef Mayer a od roku 1908 František Schubert. Z tých čias pochádza i farebná pohľadnica s vyobrazením čašníkov v reštaurácii na prízemí hotela.
Na severnom nároží hotela bola začiatkom 20. rokov istý čas aj tzv. drevárska banka. Zo strany Bercsényiho ulice bol ružový a modrý salónik a pred hotelom dlhú dobu stanovište fiakrov, neskôr taxíkov. V roku 1923 vtedajší majiteľ, akciová spoločnosť založená z košických významných mešťanov, predal hotel Moravskej banke, ktorá ho vlastnila do roku 1939. Po nových maďarských majiteľoch sa hotel v roku 1945 dostal pod národnú správu, pomenovali ho Slovan. V roku 1949 prešiel hotel do správy OV KSS Košice. V r. 1953 hotel a všetky jeho prevádzky prevzal podnik Reštaurácie Košice. Do hotela sa neinvestovalo, žil iba zo svojej podstaty a jeho sláva nezaslúžene upadala. Od 1. 10. 1963 prevádzku hotela noví „hospodári“ zastavili a rozhodli, že pre havarijný stav musí byť asanovaný.
Ako vidno na snímke z roku 1964, slávny hotel zbúrali. Na jeho mieste i na mieste dvoch vedľajších budov postavili Interhotel Slovan, ktorý dali do prevádzky 17. 12. 1971 a po rozsiahlej prestavbe a zmene názvu už ako hotel Hilton – Double Tree opätovne v apríli 2009.
(RED)
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.