Sväté schody na Kalvárii: Unikátna pamiatka nominovaná na titul Nález roka 2014
Civilizácia raz skončí kvôli diagnóze: civilizácia. Sama seba zahubí svojou pohodlnosťou. To som napísal už dávno vo svojom románe Najnovší hriech. Teraz toto tvrdenie aplikujme do praxe.
Napríklad – kto už dnes chodieva rád na prevýšenia či schody na miestach, kde nie je výťah? Ak ešte voľakto, tak len hundrajúc. A pritom schody nám dávajú nielen pohyb, ale aj čas zamyslieť sa tým, že sa po nich stúpa pomalšie.
UTRPENIE
No stále sa medzi nami nájdu aj takí, ktorí sa po nich ešte štverajú po kolenačky.
Robia tak dobrovoľne, lebo chcú premýšľať o utrpení, vzdať mu hold, ba dokonca aj aspoň trocha zakúsiť ho. Aj na také myšlienky príde človek, keď bude kľačiac stúpať zo schodu na schod.
Pravda, reč nie je o obyčajných, ale o svätých schodoch. Takéto nebývajú hocikde, väčšinou len tam, kde je Kalvária. Aj to nie na každej.
NEĽAHKÝ VÝSTUP
Najslávnejšie sväté schody sú v Ríme. Údajne sú prenesené zo Svätej zeme. Zariadila to cisárovná sv. Helena. Sú to tie, po ktorých Ježiš Kristus vystupoval do paláca Pontského Piláta.
Bol to neľahký výstup, utrpenie sa blížilo a on to vedel. Práve toto si pripomínajú stovky pútnikov, ktorí v Ríme prichádzajú do kaplnky na námestí Piazza di San Giovanni in Laterano. Je to hneď vedľa Lateránskej baziliky.
Dvadsaťosem stupňov z mramoru je z osobitej úcty zakrytých drevenými doskami. Na troch stupňoch schodov sa našli zvláštne stopy, uctievané ako relikvie Kristovej krvi. Sú vyznačené zvlášť a majú sklenený priezor.
Po týchto svätých schodoch v Ríme denne vystupujú po kolenačky tisíce veriacich. Za takúto bohumilú činnosť spojenú s rozjímaním, vciťovaním sa do utrpenia a modlitbami, zaviedol jeden z pápežov aj odpustky – deväť rokov za každý schod. Iný pápež to zmenil na odpustky úplné.
KALVÁRIA
Unikátne sväté schody máme aj v Košiciach, presnejšie v kostole na Kalvárii. Ukrývajú ich stredné dvere kostola.
Využívajú sa najmä počas veľkého pôstu. V strede každého dreveného stupienka zbadáte zabudovaný maličký relikviár. Na nástenke si viete aj prečítať, relikvia ktorého svätého spočíva pod daným schodom (sv. Kordual, sv. Achácius, Sv. Deodát, sv. Audax, sv. Don Bosco).
Niektorí svätci sa vyskytujú aj viackrát, pri niektorých schodoch zas relikvia nie je identifikovaná. Obsahuje maličký kúsok tela niektorého zo svätcov alebo pôdu zo Svätej zeme.
Tieto schody sú pozoruhodné aj z architektonického hľadiska, keďže boli pristavané na os budovy kostola. Podobné stavebné riešenie nájdeme už len v rakúskom Grazi. Sväté schody boli dokončené a vyzdobené v roku 1753.
Cestou hore sa dali sledovať aj obrazy nástrojov Kristovho umučenia, tzv. Arma Christi. Z nich sa jeden obraz (Veronikin ručník) zachoval i doteraz.
TVÁROU V TVÁR
Vo februári minulého roka prebehol výskum týchto schodov, ktorý doplnil informácie. Na základe toho sa pripravili informačné panely, brožúrka i mediálne výstupy. Schody sa pravidelne využívajú, najbližšie počas zajtrajšieho Veľkého piatka.
Minulý týždeň ich časopisom Pamiatky a múzeá nominoval na titul Nález/ objav roka 2014. V našom košickom variante je schodíkov na zdolanie po kolenách 33. Na tom najvyššom sa stúpajúci človek ocitne už tvárou v tvár Ježišovi v životnej veľkosti zviazanému a s tŕňovou korunou.
Taký, aký bol u Piláta. A vtedy azda človeku aspoň niečo dôjde.