Uhorskí Jakobíni
V roku 1789 sa odohrala vo Francúzsku revolúcia. Nie bežná, ale taká, ktorá napokon získala prívlastok Veľká francúzska.
Vtedajší kráľ Ľudovít XVI. (1754-1793) neobišiel veru najlepšie. Stratil hlavu. Horšie na tom bolo, že nie len pomyselne, ale priamo pod gilotínou.
Vláda ľudu
Francúzsko sa vtedy stalo republikou, myslelo si, že lepšie si bude vládnuť akože ľud. Ani tam a vtedy sa to neskončilo ideálne, no Európou sa odvtedy začali šíriť rôzne myšlienky. Napríklad, že, predstavte si, vo Francúzsku zvrhli kráľa. Nuž a toho sa obávali všetky ostatné kráľovské monarchie, vrátane našej, Rakúsko-Uhorskej, v ktorej žili aj naši košickí prapraprapredkovia.
S tajnými v pätách
Vplyvom takýchto nálad v Uhorsku vzniklo hnutie nadšencov republikového zriadenia, takzvaní uhorskí jakobíni. Písal sa rok 1794. Išlo o tajné hnutie prevažne intelektuálov, ktorí zakladali po Uhorsku spolky rovnosti, slobody a bratstva na čele s Ignácom Martinovičom (1755-1795).
V pätách im bola tajná polícia, tiež preto, že sa chystali spraviť revolúciu, keď počet ich členov dosiahne 200 000. Uhorskí jakobíni boli v priebehu niekoľkých mesiacov odhalení a siedmi z nich popravení za konšpiráciu už v máji roku 1795.
Košický básnik a revolucionár
Kvôli tomu bol prenasledovaný aj jeden z uhorských jakobínov žijúci v Košiciach – Ján Batsányi (1763-1845). Tento básnik a revolucionár žil a tvoril od roku 1767 na Hlavnej ulici číslo 68. Písal básne, v ktorých otvorene kritizoval Habsburgovcov. Jeho prenasledovanie sa prejavilo aj tak, že keďže jeho partnerka nebola z Košíc, ale z Rakúskej časti monarchie, on, keď išiel za ňou, tak sa už nesmel vrátiť. I preto má na pamätnej tabuli napísané: „Teba sloboda, teba ospieval.“ Autorom mramorovej tabule s bustou z bronzu je akademický sochár Miklós Borsos a inštalovali ju v roku 1963, keď by mal Batsányi 200. narodeniny.
Milan Kolcun
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.