Uršulínsky kostol sv. Michala Archanjela
Radšej vyhorieť, ako sa sťahovať, hovorí slovenské príslovie. V rámci náboženskej minulosti Košíc sme ale vždy boli radšej, keď sa sťahovalo, než vypaľovalo.
Napríklad uršulínsky kostol bol pôvodne postavený pre kalvínov (1642 – 1655). Ale trenice medzi protestantmi a katolíkmi zmenili jeho majiteľa, a to dokonca niekoľkokrát. Jedným z viacnásobných majiteľov bolo dokonca i vojsko, ktoré využívalo budovu ako sklad zbraní. Vraj, pretože bol na tú dobu umelecky najmenej hodnotný.
Uršulínky, ktoré ako v poradí štvrtý rád (po dominikánoch, františkánoch a jezuitoch) práve prišli do Košíc (1698), si kostol ani nestihli zariadiť a už im ho vzali. Natrvalo im ho dali až v roku 1731. Medzitým, a vlastne až doteraz, sa sestričky stihli postarať o to, že už vonkoncom nepatrí medzi menej hodnotné.
Prehliadka štýlov
Vnútorné zariadenie je prehliadkou baroka, rokoka, klasicizmu i secesie. Na stene svätyne nájdeme nádherné pozlátené barokové plastiky svätcov a svätíc. Zaujímavé je to, že plastiky nie sú na oltári (ako v iných kostoloch), ale na konzolách umiestnených priamo v stene. Môže to byť tak preto, že keď sem prvýkrát prišli sestry Rádu sv. Uršule, zrejme dali vyhotoviť tieto plastiky pre budúci oltár. Po ich odchode sochy uskladnili a neskôr, keď sa vrátili, už nebolo peňazí na veľký oltár, a tak ich umiestnili len takto. V strede je archanjel Michal, lebo jemu je kostol aj zasvätený.
Okrem vysokej hlavnej lode má kostol aj dve menšie, až útulné, bočné lode. Nad nimi sú chóry, ktoré sú lemované krásnym rokokovým zábradlím. Vo svätyni sú pravé (napravo) i falošné (naľavo) okná so sklenými výplňami v secesnom slohu.
Šíriteľky vzdelania
Úsilie uršulínok o zveľaďovanie Božieho chrámu ešte narušil požiar (1840) a víchrica (1876). Vietor však neodnesie a voda neodplaví, čo sa človek naučí. Preto sestričky budovali najmä školy. Smerom do Mäsiarskej ulice postavili rozsiahly konvent (teraz poliklinika Staré mesto). Tam sa od roku 1877 nachádzal internát, materská, ľudová, meštianska a obchodná škola. Neďaleko mali ešte dievčenskú školu, učiteľský ústav a v roku 1905 postavili na Komenského ulici v historizujúcom slohu dievčenskú hospodársku školu. V jej budove teraz sídli prírodovedecká fakulta, pričom v priestoroch jej knižnice je i dnes ľahké si dopredstaviť bývalú kláštornú kaplnku.
I dnes uršulínky vedú strednú zdravotnícku školu hneď vedľa kostola a pozývajú vás na polnočnú do ich kostola. Tá sa u nich začína netradične už skôr, o 22:00 hod. po maďarsky a o 23:30 hod. po slovensky.
Milan Kolcun
Foto: Veronika Janušková