V Barci našli dva židovské náhrobné kamene
Obyvateľ mestskej časti Barca Ernest Salzer natrafil koncom júla pri venčení psa na zaujímavý nález. Na poľnej ceste v lokalite Čapaš, kde sa nachádza už zasypaná jama bývalého miestneho pieskoviska, objavil pozostatky židovského náhrobného kameňa zo zlikvidovaného židovského cintorína.
Išlo o náhrobok ženy Fani Feiga Waffenfeld Schön, ktorá sa podľa údajov z kameňa narodila v roku 1868 vo Veľkom Šariši a zomrela v roku 1928 v košickej mestskej časti Barca. Bola manželkou známeho miestneho krčmára, pána Schöna. „Náhrobný kameň sme spolu so starostom obce Františkom Krištofom uložili na miestny cintorín,“ hovorí nálezca E. Salzer.
Spolu s genealógom a zároveň predsedom košickej Židovskej náboženskej obce Petrom Absolonom fotografiu kameňa zverejnili na internetovej stránke, kde ľudia môžu hľadať a nachádzať hrobky svojich predkov.
Kameňov bolo viac
Náhrobný kameň pochádza z druhého židovského cintorína v Barci, na ktorom sa v roku 1991 nachádzalo ešte asi ďalších sedem náhrobkov. O náleze sa dozvedel aj miestny obyvateľ Ján Babjak, ktorý sa s E. Salzerom spojil, pretože na svojom pozemku ukryl ďalšie poklady. „Cintorín počas reštitúcie pozemkov v 90. rokoch zrovnali so zemou stroje a náhrobky mali byť zasypané v pieskovej bani. Ján Babjak dva z nich zachránil a zahrabal do zeme na svojom poli, ktoré mal neďaleko cintorína,“ uviedol miestny obyvateľ E. Salzer. Keďže ide už len o časti náhrobných kameňov, nie je možné vyčítať komu patrili. Podľa Salzera sa začínajú ozývať viacerí miestni obyvatelia, ktorí si podobné kamene z miestneho pieskoviska náhodou nachádzajú na záhradách.
Plánujú vytvoriť pamätník
Nápisy na hroboch cintorína boli v hebrejskej a maďarskej reči. U nových kameňov prevládal sivý mramor a staršie boli zhotovené z tmavého pieskovca. Na tých novších náhrobkoch bola vyrytá značka košického kamenára E. Goldmanna.
Nájdené židovské náhrobky budú mať nové pietne miesto na barčianskom cintoríne. „Budú tam uložené ako pamiatka početnej židovskej komunity v Barci. Druhý pamätník, na ktorom bude vyobrazené priečelie synagógy, chce starosta umiestniť na plot miestneho úradu na Abovskej ulici, oproti ktorému bola v minulosti umiestnená synagóga,“ hovorí Salzer.
[ad][/ad]Históriu výrazným spôsobom pomáha odkryť aj miestny obyvateľ a bádateľ faktov Ladislav Falat. Téme židovskej komunity v Barci sa okrem iného, venuje 15 rokov.
V roku 1838 bolo v Barci 972 obyvateľov, z toho 644 bolo katolíkov a 147 židov. Pri sčítaní obyvateľstva v roku 1857 predstavovala židovská komunita až 15,3 % na vtedajšom celkovom počte 950 obyvateľov Barce. Z náboženského hľadiska išlo o druhú najsilnejšiu náboženskú komunitu v Barci.
„Židovskú náboženskú obec v Barci založili v druhej polovici 18. storočia, ktorá spočiatku patrila k rabinátu v Seni. V Barci mala židovská náboženská obec dva cintoríny a synagógu, ktorá je úplne zbúraná. Synagóga stála na niekdajšom pozemku Andreja Stankaya na terajšej Abovskej ulici, naproti Zichyho kaštieľa pred odbočujúcou cestou na Boľarov.” hovorí Ladislav Falat.
Dva cintoríny
Po viac ako 100 rokoch existencie barčianskej synagógy, bola táto budova, hlavne po 2. svetovej vojne, vo veľmi schátralom stave odpredaná československému štátu a neskôr asanovaná. Na tomto mieste bola postavená telekomunikačná budova pre letisko.
Starší židovský cintorín sa nachádzal na severnom konci obce Barca, na súčasnom rázcestí ulíc Teplého a Svetlej. Starší cintorín nemá už ani jeden náhrobný kameň a predpokladá sa, že boli premiestnené na novší židovský cintorín. Jeden bol dokonca až z roku 1787.
Novší židovský cintorín sa rozprestieral na juhozápad od obce vo vzdialenosti asi 2,5 km od bývalej synagógy, v chotári Dlhé zeme. Práve z neho pochádzajú zachované náhrobné kamene.
(LF)
[ad2][/ad2]