V cukrárni U šerifa sa strieľalo. Zomreli traja ľudia
Každá budova v historickom centre Košíc bola počas stáročí svedkom rôznych osudov ľudí – radostných i dramatických. Nevídaná tragédia sa odohrala v cukrárni U šerifa, ktorú otvoril jej majiteľ Vajt Vajtovič na Hlavnej číslo 47 po skončení druhej svetovej vojny v roku 1945. Jeho brat po konflikte s mestským úradníkom zastrelil troch ľudí…
Ako každý štvrtok, aj dnes vám ponúkame časom zožltnuté zábery, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, vypovedajú o spôsobe života jeho obyvateľov. Dlhodobý seriál poskytne milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie. Navyše, rovnaké budovy, ulice, parky si môžete porovnať s ich súčasným stavom.
Projekt Premeny Košíc vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta (vydal Region Poprad, spol. s. r. o. v roku 2011), z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali. Veríme, že seriál vám pomôže zorientovať sa v spletitých dejinách Košíc a prispeje šíreniu lokálpatriotizmu, ktorý je jednou z charakteristík nás, Košičanov.
Dom na Hlavnej č. 47 má v prízemných častiach dvora zachované niektoré prvky gotiky, jeho uličná fasáda však bola v prvej polovici 19. storočia klasicisticky prestavaná. Od konca 18. storočia patril obchodníckej rodine Oszwaldt. Odvtedy tam bol obchod so strižným tovarom, čipkami, a neskôr aj so súknom.
V rokoch 1936 až 1944 tu bola predajňa kobercov, nábytku a bytového textilu, ktorej majiteľom bol Filip Haas so synmi, a neskôr obchod s pánskymi odevmi.
Do obchodných priestorov vpravo od vchodu sa v roku 1936 premiestnila košická filiálka cestovnej kancelárie ČEDOK. Koncom roku 1938 ju vystriedala pobočka maďarskej cestovnej kancelárie IBUSZ. Po roku 1945 tu bola balkánska cukráreň Vajta Vajtoviča, známa aj pod názvom „U šerifa“. Názov možno súvisel s tragickou streľbou, ktorá sa tu odohrala 16. októbra 1947. V ten deň prišiel do cukrárne zástupca bytového oddelenia národného výboru mesta Štefan Gala spolu so zámočníkom. Ich úlohou bolo deložovať majiteľa. Ten však bol mimo Košíc a jeho brat Ali Vajtovič sa v predajni uzamkol. Po násilnom vniknutí úradníka došlo ku konfliktu – Ali zastrelil 56-ročného zámočníka Ľudovíta Ružbarta a 50-ročného Jozefa Osmolského, ktorý ako zámočníkov známy prišiel pomôcť konflikt riešiť. Vrah na úteku potom zastrelil aj náhodného chodca, 54-ročného Petra Čatloša. Súd mu vymeral trest päť rokov väzenia… V bývalej cukrárni bola od konca 50. rokov dlhú dobu známa predajňa syrov.
Dom č. 49 pochádza zo 14. storočia, v 17. storočí a na prelome 18. a 19. storočia bol prestavaný v barokovo-klasicistickom štýle. Krásny renesančný arkier na poschodí (vľavo) odstránili pri neuvážených úpravách v roku 1966. Vtedy zaslepili aj okná na poschodí a tieto priestory ostali 30 rokov nepoužiteľné. Až v druhej polovici 90. rokov boli po rekonštrukcii objektu fasáde prinavrátené okná, miestnosti prispôsobili opäť na bývanie, ale arkier už neobnovili.
Začiatkom 19. storočia dom vlastnil Gottlieb Ráth, obchodník so železiarskym tovarom a potravinami. V roku 1823 zbankrotoval a budovu spolu s obchodom odkúpil Jozef Spielmann. Rodina ho vlastnila do roku 1945 a po reštitúcii začiatkom 90. rokov jej bol vrátený späť. Jozef Spielmann bol všestranne aktívny. V roku 1829 patril k hlavným zakladateľom prepravnej spoločnosti, ktorá po trase Budapešť – Košice – Prešov prepravovala dostavníkmi ľudí, tovar aj poštové zásielky. Vo dvore s vchodom z Kováčskej ulice (dnes č. 10) boli stajne pre kone a stanovište povozov.
Potom tu mala až do roku 1945 priestory košická filiálka Eskontnej a hospodárskej banky, po nej cestovná kancelária ČEDOK, ktorá sa v roku 1971 presťahovala do novopostaveného hotela Slovan.
Dlhé roky bola v budove predajňa bižutérie a darčekov, ktorej dali názov „Krása“. V roku 1994 ju nahradil obchod s kobercami a bytovým textilom firmy Concordia.
foto: archív jg, veja
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.