V Košiciach vznikla pred 360 rokmi prvá univerzita
V jednom z predchádzajúcich pokračovaní sme písali o Kostole Najsvätejšej Trojice (Hlavná 65). Vznikol na pozemku, ktorý od mesta po roku 1654 kúpila Žofia Báthoryová, vdova po Jurajovi Rákóczim II. a štedro prispela na jeho výstavbu reholi jezuitov, ktorá v tom čase pôsobila v Košiciach. Dnes nazrieme do histórie vedľajšej budovy – pôvodne jezuitského kláštora, v ktorom vznikla Jezuitská univerzita – tretia najstaršia na Slovensku.
Ako každý štvrtok, aj dnes vám ponúkame časom zožltnuté zábery, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, vypovedajú o spôsobe života jeho obyvateľov. Dlhodobý seriál poskytne milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie. Navyše, rovnaké budovy, ulice, parky si môžete porovnať s ich súčasným stavom.
Projekt Premeny Košíc vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta, z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali. Veríme, že seriál vám pomôže zorientovať sa v spletitých dejinách Košíc a prispeje šíreniu lokálpatriotizmu, ktorý je jednou z charakteristík nás, Košičanov.
Tesne pred stavbou kostola vyrástol v roku 1654 aj objekt jezuitského kláštora a kolégia (dnes Hlavná 67). Na mieste tejto renesančnej mohutnej budovy stáli pôvodne dva stredoveké meštianske domy a v ich južnom susedstve dom patriaci panovníkov – tzv. Kráľovský dom. Ten čiastočne zaberal aj parcelu, kde v rokoch 1671 – 1681 vyrástol jezuitský kostol. V Kráľovskom dome sa v rokoch 1460 a 1478 počas pobytu v Košiciach ubytoval panovník Matej Korvín, ktorý tu prijal aj vyslanca českého kráľa Jiřího z Poděbrad. Tu mal v roku 1604 – 1606 svoje sídlo vodca protihabsburského povstania knieža Štefan Bocskay.
V roku 1654 cisár Ferdinand III. Kráľovský dom daroval jezuitom, aby tu zriadili kláštor a kolégium. Jezuiti získali neskôr aj susedné domy a spolu s bývalým Kráľovským domom ich postupne asanovali, respektíve upravovali. Na ich mieste tak vznikla nová budova kolégia a kláštora. Od roku 1657 tu bolo sídlo Jezuitskej univerzity, ktorú založil jágerský biskup a jasovský prepošt Benedikt Kisdy. Zlatou bulou cisára Leopolda I. bola povýšená na úroveň ostatných európskych univerzít s katedrami filozofie, teológie a neskôr aj práva a medicíny.
[ad][/ad]Univerzitný komplex siahajúci svojou zadnou časťou až po Kováčsku ulicu bol stavebne upravený okolo roku 1730, potom ešte na sklonku 18. storočia a po roku 1850. Po zrušení jezuitskej rehole (1773) prevzal budovu i univerzitu štát a v roku 1777 tu zriadili Košickú kráľovskú akadémiu s filozofickou a právnickou fakultou, ktorá však bola iba filiálkou univerzity v Budíne. Absolventom akadémie bol aj Michal Baluďanský, od roku 1819 prvý rektor univerzity v Petrohrade. V období Bachovho absolutizmu sa z nej v roku 1850 stala Právnická akadémia. Tá sa z budovy, ktorá od roku 1835 patrila premonštrátskemu rádu, vysťahovala v roku 1894.
Na Právnickej akadémii v školskom roku 1849/1850 pôsobil ako profesor gréčtiny spisovateľ, historik a kňaz Jonáš Záborský, čo pripomína pamätná tabuľa z roku 1926 s jeho reliéfom od akademického sochára Josefa Kubíčka. Prízemné priestory južne od brány (vpravo) boli prispôsobené v roku 1924 na obchodné prevádzky. Väčšie zaberalo kníhkupectvo Františka Mildnera a od roku 1936 obchod s konfekciou Gejzu Rohringera ml., od roku 1945 predaj drogérie a neskôr cukríkov, po roku 1990 až doteraz je tu zlatníctvo.
Prestavbou prízemia severne od vchodu vznikla v roku 1931 filiálka Banky československých légií, od roku 1941 tu bola veľká reprezentatívna predajňa skla a porcelánu Karola Szakmáryho. Dôkazom je fotografia z roku 1943.
V roku 1945 tu zriadili kníhkupectvo „Demokrat“, v roku 1948 zmenené na „Slovan“ a neskôr na „Slovenskú knihu”. Toto najväčšie kníhkupectvo v Košiciach zaniklo začiatkom 90. rokov. Budovu bývalého kláštora v roku 1990 vrátili rádu premonštrátov, okrem iných subjektov tu od roku 2000 sídli Generálny konzulát Maďarskej republiky.
foto: archív Jána Gašpara, Iveta Vaculová