V Parku Angelinum je jedno z najchladnejších miest vo vesmíre
Na úvod dobrá rada, uplatniteľná len v Košiciach: Ak sa chystáte prejsť Komenského ulicou, aj v lete sa radšej lepšie oblečte. Vlastne, srandujem, lebo ani to by vám nepomohlo.
Zrejme to ani netušíte, ale len niekoľko metrov od vás míňate jedno z najchladnejších miest vo vesmíre. Pravda, nie je to tak vždy, len ak tam práve prebieha nejaký experiment, čo je však dosť často.
Minulosť a súčasnosť
Mám na mysli Park Angelinum a rozprávkovo peknú budovu Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v ňom. Pôvodne, približne pred storočím, v nej bola internátna hospodárska škola pre dievčatá, zriadená rehoľou uršulínok. Jej súčasťou bola aj nádherná kaplnka, v ktorej je teraz univerzitná knižnica.
Avšak už 47 rokov v tejto budove jestvuje aj laboratórium fyziky nízkych teplôt. Nie hocijaké, ale špičkové. Iba v 12 podobných laboratóriách na svete sú totiž schopní dosiahnuť takéto nízke teploty okolo 50 mikroKelvinov. Na porovnanie, normálna izbová teplota je 300 Kelvinov.
V Košiciach sa teda približujú teplote absolútnej nuly, čo je v stupňoch Celzia mínus 273,15 stupňov. V Košiciach sa laboratórium nízkych teplôt využíva naplno: je to spoločné laboratórium (Centrum excelencie) Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach a Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.
V niekdajšej kaplnke (jej interiér je zobrazený na historickej pohľadnici) je dnes univerzitná knižnica.
Veľká budúcnosť
A načo sú nám takéto experimenty dobré, prečo by sme ich mali platiť z našich daní? Nuž, to sa presne nevie. Zatiaľ. Každopádne, látky pri takýchto nízkych teplotách výrazne menia svoje vlastnosti: elektrické, magnetické a pod.
Avšak podobne sa voľakedy nevedelo, načo by mohol byť dobrý taký tranzistor alebo laser. No ešte predtým ho musel niekto objaviť. A ich využitie sa dodatočne, či nakoniec, našlo. Podobne dnes využívame objavy fyziky pre medicínu ako tomograf, röntgen či ultrazvuk. Aj výsledky fyziky nízkych teplôt sa zrejme využijú a aj využívajú najviac v medicíne. A tiež vo vývoji nových druhov supravodičov a prvkov tzv. kvantových počítačov, ktorým sa predpovedá veľká budúcnosť. No výskum stále napreduje. A Košice nestoja bokom.
Schodisko je typické pre budovy stavané pred sto rokmi.
Foto: Veronika Janušková