V sobotu 7. septembra uplynie 400 rokov od smrti košických mučeníkov
V sobotu 7. septembra uplynie 400 rokov od smrti troch košických mučeníkov Marka Križina, Melichara Grodeckého a Štefana Pongráca. Boli umučení 7. septembra 1619 v Košiciach počas povstania Gabriela Bethlena, ktoré sa považuje za súčasť Tridsaťročnej vojny (1618 – 1648).
Počas svojej návštevy východoslovenskej metropoly 2. júla 1995 ich pápež Ján Pavol II. vyhlásil za svätých. Marek Križin sa narodil v roku 1589 v meste Križevac, v dnešnom Chorvátsku. Študoval vo Viedni, v Štajerskom Hradci a v Ríme.
Za kňaza bol vysvätený v roku 1615. Ostrihomský arcibiskup Peter Pázmáň mu zveril do správy majetok opátstva v Krásnej nad Hornádom pri Košiciach. Preto často cestoval do Košíc, kde sa zoznámil s jezuitmi Melicharom Grodzieckim a Štefanom Pongráczom.
[article slug=”nova-postova-znamka-pripomina-smrt-kosickych-mucenikov-spred-400-rokov”][/article]Starali sa o slovenských a nemeckých veriacich
Melichar Grodziecki sa narodil okolo roku 1584 v poľskom Tešíne v Sliezsku. V roku 1603 vstúpil do Spoločnosti Ježišovej. Noviciát absolvoval v Brne. Koncom roka 1618 ho poslali predstavení do Košíc, aby sa staral o slovenských a nemeckých veriacich.
Štefan Pongrác sa narodil približne v roku 1583 (podľa niektorých zdrojov 1582) v Sedmohradsku, v šľachtickej rodine. Študoval na gymnáziu v Koložvári (dnes Cluj v Rumunsku). V roku 1602 vstúpil do noviciátu jezuitov v Brne, v roku 1613 bol vysvätený za kňaza.
Do Košíc prišiel v roku 1618. V roku 1619 sa českí, moravskí a sliezski protestanti vzbúrili proti katolíckemu rakúskemu cisárovi Ferdinandovi II. a vyzvali sedmohradského vojvodcu Gabriela Bethlena, aby sa postavil na ich čelo. Bethlen zhromaždil vojakov, ktorí sa pod vedením Juraja Rákocziho vybrali do Uhorska. Do Košíc vtiahli 3. septembra 1619.
[ad][/ad]Tela hodili do žumpy
„Vtedy začalo utrpenie troch kňazov. Zatkli ich a najprv sa pokúšali rečami a sľubmi ich presvedčiť, aby sa vzdali katolíckej viery. Tri dni ich nechali o hlade a smäde. Ich to však nezlomilo,“ popisuje vtedajšie udalosti portál zivotopisysvatych.sk. V noci zo 6. na 7. septembra sa do priestorov, kde boli kňazi väznení, vrútila skupina ozbrojencov.
Zabili Marka Križina, Melichara Grodeckého (po mučení im sťali hlavy), aj Štefana Pongráca, ktorý podľa svedectiev ešte niekoľko hodín žil. Všetky tri telá hodili do žumpy za budovou. Udalosti vyvolali v Košiciach veľké pobúrenie. Kostrové pozostatky troch košických mučeníkov sú uložené v relikviároch v Trnave a v maďarskom Ostrihome.
Vyhlásení za blahoslavených
Za blahoslavených ich vyhlásil pápež sv. Pius X. v roku 1905 v chráme sv. Petra v Ríme. Vďaka antropologickému výskumu a digitalizácii pozostatkov umučených kňazov sa podarilo vytvoriť takmer stopercentnú podobu tvárí svätých Marka Križina, Melichara Grodeckého a Štefana Pongráca.
Portréty zverejnila 30. apríla 2019 Košická arcidiecéza. Cieľom výskumu bolo tiež potvrdiť, do akej miery sa stopy po zraneniach zhodujú s historickými popismi mučeníckej smrti kňazov.
Na projekte spolupracovali odborníci zo Slovenska i z Česka, slovenská provincia Spoločnosti Ježišovej a Ostrihomská arcidiecéza. Konečnú rekonštrukciu tvárí mučeníkov vykonal brazílsky 3D dizajnér Cicero Moraes. Medzinárodný tím prezentoval výsledky svojej práce na pôde košickej Teologickej fakulty Katolíckej univerzity.
[ad2][/ad2]