Vedeli ste? Tieto zaujímavé historické osobnosti sú pôvodom z Košíc
Pri potulkách Košicami možno málokedy myslíme na ich bohatú históriu. A len zriedkakedy si uvedomujeme, aké osobnosti sa pred nami kedysi prechádzali po Hlavnej ulici či žili v meštianskych domoch, ktoré sú do dnešných dní hmotnou spomienkou na život vtedajšej spoločnosti. Na ktorých slávnych a svetovo uznávaných Košičanov môžeme byť právom hrdí?
Slávny literát rád písal aj o rodných Košiciach
Svetoznámy maďarský spisovateľ, autor viac ako 50 literárnych diel a rodák z Košíc bol výrazne ovplyvnený svojím pôvodom a rodným mestom. Sándor Márai nezabudol na milované Košice ani napriek tomu, že v roku 1952 emigroval z Maďarska do Spojených štátov. Práve naopak – vo väčšine jeho tvorby môžeme nájsť motívy Košíc, meštianskej kultúry a vtedajšieho spôsobu života.
Už jeden z prvých významných románov Sándora Máraiho – Vyznanie – odzrkadľuje spomienku na autorove detské roky, na meštiansku spoločnosť, v ktorej vyrastal. Zaujímavý pohľad na Košice a jeho obyvateľov pootvoril dvierka aj do takých spoločenských zákutí, o ktorých sa bežne hovoriť nezvyklo.
Sándor Márai písal o bolesti aj o láske. Osud však autorovej starobe doprial bolesť práve tým, že mu vzal lásku. V priebehu štyroch rokov prišiel o manželku, nevlastného syna aj troch súrodencov, až sa napokon o slovo prihlásila samovražda.
Písal romány, novely, poéziu, eseje, poviedky, komentáre či divadelné hry. Aj napriek tomu, že kvôli sovietskej okupácii zakázal Márai v strednej Európe vydávať svoje diela, Košice na svojho rodáka nezabudli. Od roku 2004 môžeme nájsť na Zbrojničnej ulici sochu spisovateľa s prázdnou stoličkou oproti, ktorá akoby vyzývala okoloidúcich, aby sa na chvíľu zastavili na nemý dialóg s majstrom písaného slova.
Muž, ktorý stál za výstavbou Panamského a Korintského prieplavu
Meno košického rodáka Bélu (Vojtecha) Gerstera nám možno, aj napriek svetovému úspechu jeho nositeľa, veľa nehovorí. A pritom stačí, aby ste sa pri prechádzaní okolo domu na Hlavnej ulici s číslom 9 pozastavili a všimli si pamätnú tabuľu venovanú tomuto významnému inžinierovi a projektantovi. Vedeli ste, že tento Košičan projektoval dva najvýznamnejšie prieplavy sveta – Panamský a Korintský?
Béla Gerster sa narodil v októbri 1850 v Košiciach a tu nadobudol aj svoje základné a stredoškolské vzdelanie. Vysokoškolský titul sa mu podarilo získať na univerzite vo Viedni. Mladý inžinier odišiel pracovať do Budapešti a zakrátko sa stal rešpektovaným v oblasti vodných stavieb. Jeho šikovnosť a nadanie si všimol aj István Tűrr, ktorý odštartoval Gersterove mimoriadne úspechy.
Tie začali Gersterovou účasťou na medzinárodnej expedícii, ktorej cieľom bolo určiť najvhodnejšiu trasu budúceho Panamského prieplavu. Išlo o skutočne dôležitú obchodnú cestu – prieplav dokázal skrátiť cestu z New Yorku do San Francisca z 22 500 km na 9 500 km. Cesta však zároveň predstavovala jeden z najnáročnejších inžinierskych projektov v histórii, keďže trasa mala prepojiť Tichý oceán s Atlantickým.
Avšak skutočný životný úspech čakal na Gerstera pri brehoch Helénskej republiky. Práve tu zúročil skúsenosti z predchádzajúcej expedície, ktoré vyústili až do výstavby Korintského prieplavu. Prepojenie Iónskeho a Egejského mora umožnilo skrátenie cesty približne o 400 kilometrov.
Zaujímavosťou je, že Béla Gerster sa narodil do intelektuálne nadanej rodiny a nebol jej jediným úspešným členom. Spomenúť môžeme napr. Bélovu sestru Etelu, slávnu opernú speváčku a brata Arpáda, z ktorého sa stal uznávaný a rešpektovaný newyorský chirurg.
Ďalšiu významnú osobnosť histórie nájdete na ďalšej strane.
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.