Historický výhľad na Košice, Severná veža Dómu sv. Alžbety
Nie je domovom len nádherného výhľadu na celé Košice, ale i histórie a ľudí, ktorí na nej kedysi slúžili. Toto je pýcha najvýchodnejšej katolíckej katedrály v Európe.
Otvorenie veže
Bola nazývaná tiež Žigmundova veža. Jej výstavbu celkovo dokončili v roku 1462. Je postavená na štvorcovom pôdoryse v gotickom štýle s troma podlažiami.
Ak sa chcete dostať na výhľad, vstup pre študenta vás bude stáť 50 centov a cestou na vrchol sa nevyhnete 162 schodom, ktoré sa točia smerom k vrcholu. Schodisko je veľmi úzke. Vrchol veže je vo výške 60 metrov. Po ceste nahor je možné vidieť viacero miestností. V jednej z nich slúžili strážca mesta a liturgický zvonár. Jeden zvonil na poplach pri nebezpečenstve a druhý zvonil, aby zvolal veriacich na omšu dómu.
Historický kútik
Nový zvon sa nachádza v Severnej veži od roku 1926. Predošlé zvony boli roztavené kvôli vojenským účelom v prvej svetovej vojne. Podľa našich informácií predstavujú najvyššiu návštevnosť tejto veže návštevníci z blízkeho Maďarska. Záleží však aj odo dňa, najviac ich zaznamenávajú počas víkendu a prázdninových dní.
Košice čelilo viacerým obliehaniam, ktoré neboli celkom úspešné. Pri jednom z nich však v roku 1490 až 1491 bola Žigmundova veža vážne poškodená. K opravám došlo o tri roky neskôr.
Hore je pokoj
Potom, čo sa dostanete na vrchol sa vám naskytne jedinečný výhľad na celé centrum mesta a okolité mestské časti. Tento pohľad stojí za tie schody, ktoré pri výstupe musíte prekonať. Či už sem vezmete deti, zahraničných priateľov alebo sa sem idete len odfotiť, tento výhľad si budete pamätať ešte veľmi dlho.
Denis Dufala
Odporúčané články
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.