Kde môžete nakúpiť udržateľne?
Fast fashion, udržateľná móda, udržateľnosť, transparentnosť, sekáče. Pojmy, ktoré sa v poslednom čase skloňujú čoraz viac vo viacerých súvislostiach. Odevný priemysel a všetky témy okolo neho sú veľmi komplexné. V dnešnom článku vám vysvetlíme rozdiel medzi fast fashion a slow fashion, teda medzi tzv. rýchlou a pomalou módou a povieme si, kde si môžete objednať oblečenie, ktoré je vyrobené udržateľným spôsobom a krajčírky, ktoré ho šili, mali pre prácu ideálne podmienky.
Najprv pojmy
Najprv si vysvetlíme, čo to teda tá „rýchla móda“ vlastne je. Pojem fast fashion bol prvýkrát použitý v 90. rokoch, kedy vstupoval obchod Zara na americký trh. Tento pojem použil jeden americký magazín, ktorý sa pokúšali vysvetliť tú neuveriteľnú rýchlosť, akou dokázala, vtedy konkrétne Zara, premeniť dizajn na hotový výrobok. Trvalo im to len 15 dní.
Ako ale presviedčajú tieto reťazce zákazníkov, aby si kupovali nové oblečenie, aj keď si nejaký kúsok kúpili len nedávno? Odpoveďou je, že vytvorili nový trend. Byť trendy totiž istým spôsobom napĺňa našu potrebu istoty. A takto sme sa dostali vlastne až sem, kedy sa nám ročne vyrába aj 50 nových kolekcií oblečenia.
Wikipédia napríklad definuje slovné spojenie rýchla móda ako niečo, čo sa používa na označenie vysoko profitujúceho biznis modelu, ktorý je založený na replikovaní trendov z módnych prehliadok a od módnych návrhárov a masovo ich vyrába za nízku cenu. Len pre predstavu, ktoré značky teda nie sú udržateľné a patria k fast fashion? V skratke, sú to všetky značky, ktoré môžete nájsť v obchodných centrách. Zara, H&M, Mango, a podobne.
A o čom je teda naopak slow fashion alebo pomalá móda? Myšlienka spočíva v tom, aby sme si opäť začali vážiť kvalitu a nie kvantitu, a zároveň zvažovali, kde a v akých podmienkach je naše oblečenie vyrábané. Ako môžeme zistiť, že oblečenie je práve slow fashion? Táto slow fashion móda je postavená na troch hodnotách, tzv. troch “P” (people, planet, profit). Po slovensky si to vieme rozdeliť tak, že tam máme ekonomický pilier, sociálny a ekologický pilier.
Aké znáčky sú teda slow fashion?
Možno ste o tom ani nevedeli, ale aj u nás na Slovensku či v Česku máme takúto „pomalú módu,“ ktorá dbá na životné prostredie a tiež na svojich zamestnancov. Ak si chcete nakúpiť nejaké originálne a kvalitné sukne, môžete si pozrieť obchod Rivica, ktorý má pod palcom šikovná návrhárka.
Hľadáte nejaké pohodlné topánky? Slovenská značka Novesta je niečo pre vás, ďalšou značkou je aj Bohempia, ktorá svoje produkty vyrába z konope.
Ak hľadáte plavky, spodné prádlo alebo športové oblečenia, niečo si určite nájdete od slovenskej značky Abraka. Takýchto udržateľných značiek máme čoraz viac, nižšie prikladáme zoznam na niektoré z nich. Do pozornosti Vám určite dávame aj e-shop Etik Butik, na ktorom nájdete len udržateľné a ekologické značky.
Takéto udržateľné obchody a lokálnych výrobcov máme aj v Košiciach! Značku Mamika vlastnia dve mamičky, sesternice, ktoré navrhujú pohodlné a štýlové oblečenie pre mamičky. Ďalšou značkou, ktorá je v Košiciach, je lokálna streetwearova značka KERE (Košice Represent), ktorá sa snaží svojimi jedinečnými návrhmi zvýšiť povedomie o Košiciach doma aj vo svete.
(B.K., podcast Fashion Session)
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.