Konzumácia veľkého množstva týchto jedál by vás mohla zabiť
Konzumácia takého množstva jedla, ktoré by vás mohlo zabiť, je veľmi nepravdepodobná. Stále je ale zaujímavé mať predstavu o tom, aké množstvo by to dokázalo. „Nie je bežné prejesť sa k smrti, ale teoreticky to nie je nepravdepodobné,“ pre stránku gizmodo.com vysvetlil John O. Clarke, profesor na Stanford University.
Čokoláda
Vedeli ste, že najväčšia čokoláda vážila 5 792 kíl? Jedna z najobľúbenejších sladkostí na svete. Aj napriek tomu, že tejto lahodnej pochúťke mnohí nevedia odolať, pri čokoláde môže vzniknúť riziko prejedenia sa. Veľké množstvo konzumácie čokolády môže mať viacero následkov. Niektorým ľuďom môže čokoláda zhoršovať pleť. Tajomstvom nie je ani to, že čokoláda je bohatá na draslík, a preto by sa jej mali vyhýbať ľudia, ktorí majú problémy s obličkami. Veľmi vážne následky, ba až smrť, by podľa stránky tastemade.co.uk mohla byť spôsobená až pri dávke 85 čokolád, a to práve kvôli látke teobromín.
Banány
Zaujímavosťou je napríklad to, že 51% zo skonzumovaných banánov sa zje práve na raňajky. Okrem iného banány obsahujú tryptofán, teda základnú látku pre tvorbu serotonínu. Vďaka tomu môžu dopomôcť k lepšej nálade. Zvýšiť pozornosť pri banánoch je nutné práve kvôli draslíku. Otázke, či by človeka mohlo zabiť zjesť 7 banánov, sa venovala aj stránka science.hnonline.sk. Odpoveďou je, že nie. Aj napriek tomu, že banán obsahuje dosť draslíka, pre 70 kilového človeka by bolo potrebné zjesť okolo 350 banánov.
BigMac
Vedeli ste, že každých 14,5 hodiny sa otvorí nový McDonald´s? Ľudia po celom svete si zvykli na rýchle občerstvenie aj napriek tomu, že to nie je zdravá alternatíva jedla. V uponáhľanom životnom štýle je to veľmi populárne. BigMac patrí medzi obľúbené hamburgery. Má 526 kalórií a na jednu porciu obsahuje 2,2g soli. Pri pravidelnej konzumácii by mohlo dôjsť k vysokému cholesterolu a zvýšeniu tlaku, takže rovnako aj k zvýšenému riziku infarktu. Informácia, že by človeka mohlo zabiť 27 BigMacov, nie je teda nijako overená.
(VT)
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.