Košičan fotograficky zdokumentoval cestu kométy Neowise
Nad našimi hlavami sa počas takmer celého júla až do začiatku augusta objavovala kométa Neowise. Išlo o najjasnejšiu kométu za posledných trinásť rokov. Nebeské divadlo zaujalo astronómov, fotografov, ako aj všetkých milovníkov nočnej oblohy. Košický astrofotograf Tomáš Slovinský spolu s českým kolegom Petrom Horálekom kométu sledovali a fotografovali takmer každý deň, aby vytvorili jedinečnú snímku – Cesta kométy Neowise.
Mladý Košičan približuje krásy nočnej oblohy ľuďom tak, ako ju nepoznajú. Cestuje nielen po rodnej krajine, ale i po svete, aby ukázal ľuďom to, čo ľudské oko nedokáže.
Minulý rok presne na Vianoce ocenila jeho fotografiu zimnej nočnej oblohy obsýpanú hviezdami na Orave aj americká NASA (Národný úrad pre letectvo a vesmír). Vybrali ju ako fotografiu Štedrého dňa.
[ad][/ad]Návštevník zo slnečnej planéty
Tentoraz sa rozhodol zdokumentovať cestu kométy Neowise. „Taký zaujímavý návštevník z odľahlej časti slnečnej sústavy k nám naozaj nepríde často. Z toho dôvodu sme sa s výborným českým fotografom Petrom Horálekom rozhodli zachytiť celý priebeh tejto udalosti – takmer po celý mesiac,“ povedal.
Vraví, že za fotografiou stoja desiatky hodín a tisícky najazdených kilometrov. „Snímali sme ju takmer každý deň od 9. júla až po 3. august, aby bolo na výslednej fotografii vidno, kde sa presne nachádza, pretože kométa sa neustále pohybovala. Na snímke vidno, že z malého chvostíka bola zrazu obrovská, a potom sa zase opäť vzďaľovala, teda zmenšovala. Urobili sme stovky záberov. Najnáročnejšie to bolo s počasím. Niekedy sme vyčkávali aj celú noc, kým sa trochu rozjasní.“
Fotil ju aj v okolí Košíc
Tomáš kométu fotografoval najmä z východného Slovenska. Jeho kolega Petr zas prešiel kvôli nej celú Českú republiku. „Fotil som ju aj v okolí Košíc v Novom Salaši. Zo začiatku bola kométa viditeľná aj vo veľkých mestách. My sme však vyhľadávali miesta, kde by sme vedeli zachytiť detaily jej chvosta, a tak sme sa museli vydať na tmavšie, odľahlejšie miesta. Bolo pre nás podstatné, aby vynikli detaily a nestratili sa vo svetelnom smogu.“
Kvôli Neowise vycestoval dokonca aj na Krétu. „V týždni, keď ju bolo vidno najlepšie, som odišiel na grécky ostrov. Bolo to dobré rozhodnutie, pretože tam bolo celý čas jasno. Na Slovensku v tom čase bola nepretržitá oblačnosť.“
Na fotku Tatier čakali mesiac
Fotky z putovania kométy nakoniec vložili do výslednej mozaiky, na ktorej sú znázornené Vysoké Tatry. „Tie sme fotili samostatne zo strategického miesta, aby sme nad Tatrami vedeli zachytiť presný oblúk – dráhu kométy. Podstatné bolo, aby kopírovala štíty.“ Na jasnú oblohu nad našimi veľhorami čakali asi mesiac.
„Len málokedy vidieť Tatry tak, ako na tejto fotografii. Výsledná panoramatická snímka je zložená približne zo 70 fotografií. Potom sme matematickým spôsobom vkladali do nej snímky kométy. Nie však tak, aby to bolo pekné, ale vložené s presným miestom preletu,“ dodáva. Koľko záberov kométy použili dokopy, ani netuší, vie však, že ich bolo naozaj mnoho. „Stálo nás to veľa cestovania a veľa práce. Naša práca sa skončila, až keď sme ju v utorok (25. 8.) publikovali.“
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.