Košičan tancuje balet vo Varšave
Pri tanci zotrval, aj keď vyskúšal mnoho iných aktivít. Stavil všetko na jednu kartu a rozhodol sa stať profesionálnym tanečníkom. Dnes Peter Džubera pôsobí vo Varšave, kde získal angažmán. V štúdiu televízie KOŠICE:DNES ho vyspovedala moderátorka Janka Poľová.
Mladý, 22-ročný Košičan, je profesionálnym tanečníkom baletu. Aktuálne tancuje vo Varšave v divadle Biały Teatr Tańca. Jeho cesta k baletu je neobvyklá. Dostal sa k nemu cez hip-hop. „Začínal som v tanečnej škole Outbreak hneď pri jej vzniku. Šiel som na gymnázium, ale tanec ma stále držal. Predtým som robil aj množstvo iných športov – karate, vodné pólo, zápasenie, hokej, aj basketbal. Z toho všetkého ma stále najviac držal tanec. Nebol som najlepším študentom, lebo som stále behal do tanečnej sály,“ spomína tanečník.
[ad][/ad]Tvrdý tréning
To viedlo k rozhodnutiu stať sa profesionálnym tanečníkom. „Aj keď som nemal ani šajnu, čo to obnáša, dal som sa na to. Vsadil som všetko na jednu kartu,“ hovorí P. Džubera.
Jeho pracovný deň začína o 10. hodine tréningom. „Vstávam štyri hodiny predtým, dám si výdatné raňajky a potom mám tréning od šesť až do desať hodín. Závisí to od náročnosti predstavenia aj pripravenosti súboru,“ približuje.
Aj keď odišiel len k severným susedom, vníma isté rozdiely v spoločnosti. „Na porovnanie, Poliakov je omnoho viac ako nás, preto je aj záujem o kultúru vyšší. Investuje sa viac prostriedkov do divadiel a umenia než u nás.“
Vstáva s úsmevom
Balet je často vnímaný len ako tanec žien v tylových sukniach, v ktorom sa výnimočne mihnú muži. Ako sa Košičan vyrovnáva s posmeškami ľudí, keď im prezradí, kým je? „Spýtam sa toho človeka, či je šťastný vo svojom živote. Či vstáva o šiestej ráno s úsmevom na tvári. Pretože ja áno.“
Návštevníci baletného predstavenia vidia profesionálne vystúpenie, ktorému predchádza práca aj drina. „Myslím, že disciplína, bolesť a drina nie je len v umení, ale všade. Podľa mňa je to nevyhnutná cesta k úspechu. Pre mňa je to hlavne o psychickej stránke, tá je pre mňa náročnejšia než fyzická drina. Na tú si človek zvykne, rovnako ako futbalisti či hokejisti. Ja posilňujem s vlastnou váhou kvôli akrobatickým prvkom v choreografii,“ hovorí Džubera. Dodáva, že tanečník musí byť pri vystúpení aj hercom, čo bol preňho osobne ťažký boj, ktorý zvládol až počas praxe.
Pre väčšinu umelcov platí, že to, čomu sa venujú, pre nich znamená celý život. Inak sa o tanci nevyjadruje ani Košičan. „Tanec je pre mňa životná cesta. Premenil mi život, zmýšľanie, telo, aj mňa samého. Najkrajšie je na tom to, že vždy mám pocit, že zanechávam odkaz. Ľudia dostanú niečo, čo si nemôžu len tak kúpiť. Môžu to len nadobudnúť v divadle.“
Aj keď má Peter len 22 rokov, má veľmi veľké ambície. Chce sa venovať aj choreografii. „Najväčším snom v budúcnosti je robiť choreografa, aby som mohol zanechať odkaz cez moje vlastné inscenácie.“
(EH, JP)
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.