Košičania darovali ľuďom v núdzi tonu potravín a hygienických potrieb
Košičania darovali ľuďom v núdzi tonu potravín. Arcidiecézna charita v Košiciach počas pôstneho obdobia zorganizovala na viacerých miestach zbierku trvanlivých potravín a hygienických potrieb. TASR o tom v stredu informovala PR manažérka charity Adriana Čurajová.
„Vďaka otvorenosti a dobrote mnohých sme vyzbierali až jednu tonu potravín a potrieb. Dary sme pomerne prerozdelili do Charitného domu svätej Alžbety v Košiciach a do Krízového centra pre matky s deťmi v Košickej Novej Vsi. Touto štedrou nádielkou vieme zabezpečiť fungovanie tvorivých dielní na istý čas, pretože najsilnejšou motiváciou najmä pre rodiny v núdzi je príspevok vo forme potravín či potrieb na hygienu. Úprimná vďaka patrí tým, ktorí sa zapojili do našej zbierky,” uviedla Čurajová.
Ako ďalej uviedla, v októbri minulého roka v Košiciach spustili pilotný projekt Hlinený dukát, ktorého cieľom je efektívna pomoc ľuďom bez domova. „Darovaním hlinených dukátov, ktoré je možné v Charitnom dome svätej Alžbety vymeniť za jedlo, hygienu, ošatenie alebo nocľah, im dokážeme vytvoriť dôstojné podmienky pre život. Dôležitým prínosom je, že do útulku prichádzajú s dukátmi aj tí, ktorí doteraz nevyužívali žiadne sociálne služby. Pri využívaní dukátov im môžeme poskytnúť základné sociálne poradenstvo, pomôcť vybaviť doklady, sociálne dávky,” vysvetlila Čurajová s tým, že týmto projektom chcú tiež zamedziť prehlbovaniu závislostí u týchto ľudí a podporovaniu organizovaného žobrania.
[ad][/ad]„Po polročnom fungovaní konštatujeme výbornú odozvu vo verejnosti, ktorá víta efektívnu a priamu možnosť pomoci. Celkovo 40-percentná úspešnosť návratnosti hlinených dukátov z obehu je pre nás pozitívnou odozvou a motiváciou pokračovať v tejto práci,” skonštatovala Čurajová. V minulom roku sa im podľa jej slov tiež podarilo otvoriť dve tvorivé dielne pre mamičky z krízového centra i ľudí v núdzi z Charitného domu svätej Alžbety. „Klienti vyrábajú mydielka, ružence či hlinené dukáty. Za aktivitu v tvorivých dielňach ich motivujeme potravinami a hygienickými potrebami,” vysvetlila Čurajová.
V týchto dňoch v spolupráci s organizáciou Úsmev ako dar plánujú otvoriť dielňu, kde by mohli prichádzať ženy v núdzi, ktoré nežijú v krízových centrách. Zaužívanou tradíciou v Charitnom dome svätej Alžbety je podľa Čurajovej aj veľkonočné stretnutie priateľov a podporovateľov s ľuďmi bez domova, ktoré pripravili pre tamojších klientov v stredu predpoludním. Zúčastnili sa ho zástupcovia mestských častí, donori a dobrovoľníci, ktorí charitný dom pravidelne navštevujú.
(TASR,RR)
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.