Košice – komiksové mesto, v ktorom žijú postavičky s „košickým“ prízvukom
Sem-tam posedáva v kaviarničkách, sem-tam sa len tak potuluje po košických uliciach. Vyzerá zasnene, ale to sa okamžite zmení, keď sa s ním dáte do reči. Vždy optimisticky naladený a trochu uletený. Ondrej Pastirik, známy aj ako Ondrej z Košíc, pretavil metropolu východu do komiksu.
Ondrej sa preslávil videom o snehovej kalamite pred troma rokmi, ktoré sa zo dňa na deň stalo virálom. Má vyše 115-tisíc pozretí! Neskôr od audiovizuálneho sveta upustil a začal písať fejtóny a vtipné statusy, ktoré zverejňoval na sociálnych sieťach. „Neustále som však hľadal spôsob komunikácie, ktorý by vystihol všetko a ľudia by mu porozumeli. Komiks je podľa mňa v tom najideálnejší,“ prezradil.
Nepovažuje sa za žiadneho maliara a už vôbec nie za umelca. „Vyštudoval som ekonómiu v Košiciach, a tak som ekonóm.“ Napriek tomu jeho kreslené postavičky, ktoré pôsobia takmer detinsky, poznajú stovky Košičanov. Všetky štyri postavy – Ondrej z Košíc, Klára, Dve bodky a pes Panďo, ktorý všetko „ošiká“, sú súčasťou komiksového mesta – Košice.
Virtuálna dcérka Klára
Je plnohodnotnou Košičankou aj napriek tomu, že sa narodila v Argentíne. Ako vôbec vznikla? „Bola to moja prvá postavička. Používal som ju ako terapiu, keď som mal depresie. Bol som vo veku, kedy by sa biologicky už patrilo mať rodinu, no nič tomu v mojom živote nenasvedčovalo. V roku 2015 som bol istý čas v Argentíne, kde som mal priateľku Argentínčanku, tá však nechcela mať deti, a tak som jej nakreslil Kláru.“
Dievčatko Ondrej považuje za svoju virtuálnu dcéru. „Bola to pre mňa arteterapia, určite to je lepšie ako brať nejaké tabletky, ktoré vám predpíšu doktori. Ja som si vzťah s dcérou dokázal takto nasimulovať a táto komiksová postavička ma dostala z depresie.“
Ondrej sa nakoniec z Latinskej Ameriky vrátil do Košíc a s ním pricestovala aj Klára.
„Dievčatko som potom dokonca ušil a vznikla z nej bábka. S frajerkou z Argentíny som sa stretol ešte raz a dal som jej ju. Klára sa ako keby zreálňovala. Najprv to bola myšlienka, potom komiks a nakoniec bábka.“ Prečo ju však pomenoval Klára? „Ide o medzinárodné meno. Vo všetkých jazykoch znie dobre. Či už v angličtine, španielčine či slovenčine. K tomu, clarity znamená po anglicky jasnosť. Postavička teda má jasný pohľad na všetko a nič nie je pre ňu komplikované, rieši malé didaktické problémy. Ako sa starať o včielky, aby opeľovali kvietky, ako presadiť avokádo a pod.“
Ondrej z Košíc a pes Panďo
Ďalšou ústrednou postavou komiksového mesta je Ondrej z Košíc. Predstavuje aspekt autora, teda v tomto prípade samotného Ondreja. „Je to nepochopený umelec, ktorý chodí sám po meste a komentuje si čo chce a nikto mu neprotirečí. Jednak mu nikto nerozumie, a jednak tam nikto ani nie je.“ Začal ho kresliť, keď hľadal svoju identitu. Podľa neho je to bezpečnejšia forma ako prezentácia videami. Súčasťou tejto postavy sa časom stala ešte jedna. „Ondrej z Košíc si všimol, že nejaký pes chodí po meste a na všetko ,šiká‘, a tak vznikol pes Panďo. Robí si čo chce, nikto mu nič nepovie, ešte mu dajú aj nažrať.“
Dve bodky – ľúbostný pár
Štvrtou postavou sú dve bodky, ktoré majú na Instagrame takmer 5 000 sledovateľov. „Vznikli vo Vodnom bistre na Hrnčiarskej ulici. S deťmi mojich spolužiakov som vytvoril dobrovoľnícky komiksový krúžok. Niektoré však nechceli kresliť, lebo si mysleli, že to nevedia.“ Ondrej im však povedal, že určite každý z nich dokáže nakresliť bodku. „Keď ju už vedeli nakresliť, tak som im povedal, že nech nakreslia smajlíka. A keď vedia jedného, budú vedieť aj druhého, a keď sú dvaja, už môžu mať medzi sebou aj dialóg, a tak bol komiks na svete.“
[ad][/ad]Dve bodky sú milý pár, ktorý si získal vďaka svojim hláškam veľkú popularitu. „Jedna niečo povie a tá druhá ju buď ,odpáli‘, alebo s ňou súhlasí. Tým, že ja partnerský vzťah nemám, touto formou si ho projektujem a prežijem. Pri Kláre sa starám o dcéru, v Dvoch bodkách sa rozvíjam vo vzťahu.“
Je však potrebné povedať, že postavičky žijú v komiksovom meste Košice. Majú preto východniarsky prízvuk, čo je pre obyvateľov nášho mesta typické, a vyzerajú ako detské kresby. „Komiks je univerzálny nástroj na vyjadrenie akejkoľvek myšlienky, a to je na ňom úžasné. Povie určite viac ako video.“
Podnik do komiksu – komiks do podniku
Ondrejove postavičky sú v metropole východu veľmi obľúbené. Nachádzajú sa v rôznych kaviarničkách, reštauráciách a obchodíkoch. „Vytypoval som si niekoľko podnikov, ktoré mám rád. Komiks ide do podniku a podnik do komiksu. Vytvorilo sa tak paralelné komiksové mesto, kde ja propagujem podniky a tie podporujú komiks. Napríklad dostanem poukážku do obchodu Na kôpke. Ja tomu hovorím, že za komiks mám lokálnu menu.“
Kláru v podobe magnetiek môžete nájsť napríklad v čajovniach Čavango či Dobrá čajovňa, dokonca aj v nano-galérii Parazol. Dve bodky napríklad v Artfore na chladničke alebo v polievkárni Soupculture. „Vzniká tak istá výmena. Najprv je tam dobrá polievka, potom je tam dobrý zákazník, potom zas dobrý komiks a nakoniec je tam dobrá poukážka,“ dodáva s úsmevom.
Spomínaný komiksový krúžok navštevujú deti od 10 do 14 rokov. Ide o Ondrejovu dobrovoľnícku činnosť. Pred pandémiou krúžok navštevovalo približne 14 detí.
„Vďaka komiksu majú školáci v maľovaní väčšiu voľnosť, môžu rozvíjať svoju fantáziu a ničím nie sú obmedzované. Pravidelne sme sa stretávali v čajovni Čavango, ale bohužiaľ, kvôli koronavírusu to nie je možné. Teraz hľadáme iné priestory. Stačí nám väčší stôl a stoličky. Verím, že nám niekto s priestormi pomôže a prichýli nás,“ hovorí Ondrej.
V krúžku si deti navrhnú postavy, ktoré vďaka komiksu ožijú. „Niekto má psa, iný medvedíka. Kto postavu nemá, lebo ju, povedzme, nechce, vytvára napríklad dialógy – teda hlášky, alebo kreslí bubliny. Do komiksu môže prispieť každý, nemusí to byť práve kresba.“
Filipko navštevuje komiksový krúžok od začiatku. Má trinásť rokov a jedna z jeho komiksových postavičiek je on sám. Rieši každodenné detské problémy. „Síce navštevujem umeleckú školu, ktorá mi pomôže sa stať tým, čím chcem, a to architektom, ale komiksový krúžok mi dáva väčšiu voľnosť. Najviac super tam je nálada a možnosť si kresliť to, čo mi napadne.“ Filipko nám prezradil, že nie každý má vlastnú postavu.
„Môj kamarát Emil kreslí zátišia alebo budovy. Minule namaľoval Štátne divadlo v Košiciach. Neviem sa dočkať, kedy sa opäť rozbehne tento krúžok. Čo najrýchlejšie tam chcem ísť. Sme tam skvelá partia a s Ondríkom je veľká sranda…“
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.