21.05.18

Košická veterina pomocou endoskopickej veže zachránila stovky zvierat

zdroj: UVLF

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach pred vyše rokom otvorila vo svojom areáli Univerzitnú veterinárnu nemocnicu. Súčasťou jej vybavenia je aj endoskopická veža. Pomocou nej doteraz zachránili stovky zvierat. 

Prístroj slúži na neinvazívne vyšetrenia všetkých telových dutín, tráviaceho traktu či vyšetrenia cez močovú rúru a pod. Vďaka nej je možné odstrániť cudzie predmety, ktoré sa nachádzajú v pažeráku či dýchacích cestách pacienta bez toho, aby sa ich odstránenie muselo riešiť chirurgicky. „Účelom prístroja je v prvom rade neinvazívne vyšetrenie. Pacientov tak v mnohých prípadoch nemusíme zbytočne otvárať. Urobí sa im prípadne biopsia, zoberie sa im výter, odoberú sa vzorky, ak má zvieratko napríklad nádor,“ uviedla prednostka Kliniky malých zvierat UVLF v Košiciach Alexandra Trbolová.

Endoskopická veža sa podľa jej slov často využíva aj pri gastroskopii. „Napríklad, ak psík zvracia, endoskopom zájdeme do žalúdka, a tak zistíme, či už ide o nádor, alebo zápal v žalúdku, a podobne,“ povedala Trbolová.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Pes, mačka či krokodíl 

Univerzitnú veterinárnu nemocnicu najčastejšie navštevujú psy a mačky. Endoskopické vyšetrenie podstúpili aj zajace, hady či dokonca krokodíl. Endoskopická veža však môže slúžiť aj na vyšetrenie väčších zvierat, ako sú napríklad kone. V nemocnici mali prípad, keď králik spadol z veľkej výšky. Mal nielen zlomenú nohu, ktorú bolo potrebné chirurgicky ošetriť, ale krvácal aj z nosa. „Pomocou endoskopu sme identifikovali, odkiaľ krvácanie pochádza. Našťastie bolo lokálne a nie z hlbších častí dýchacieho traktu. Králik tak nemusel ísť na operáciu,“ vysvetlila Trbolová.

„Často sa stretávame s tým, že mačky zožerú rybárske háčiky. Problém spočíva najmä v tom, že háčik má na hrote protichodné zúbky a pri jeho vyberaní sa často poruší tkanivo. Vďaka prístroju vidíme, kde sa presne zapichol, a pomocou neho ho vieme šetrne vytiahnuť,“ dodala Trbolová.

(TASR, JH)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím