Košický kraj sa stal súčasťou cykloportálu
Cyklotrasy v Košickom kraji už nájdu vyznávači pohybu na dvoch kolesách na portáli Slovenského cykloklubu www.cykloportal.sk. K doterajším podstránkam štyroch krajov totiž pribudol piaty. Súčasťou sú okrem základných údajov aj koordináty GPS.
Na území Košického kraja je v súčasnosti vyznačených 1638 kilometrov cykloturistických trás. Sú propagované prostredníctvom webových stránok KSK, správcov cyklotrás, organizácií cestovného ruchu a samospráv. Tieto stránky poskytujú základné informácie o trasách, ich smerovaní, dĺžke, povrchu a prevýšení, avšak bez možnosti stiahnutia GPS koordinátov, prípadne možnosti upozorniť na problém na trase. Slovenský cykloklub zriadil a prevádzkuje portál www.cykloportal.sk. Sú prezentované na ňom len povolené, registrované a vyznačené cykloturistické trasy a to podľa jednotlivých krajov.
„Zriadením ke.cykloportal.sk sme získali jednotnú internetovú platformu na prezentáciu cykloturistických trás. Cykloturistom to prinesie možnosť pracovať s dátami na vyššej úrovni. Svojím zameraním na špecifickú cieľovú skupinu umožňuje portál lepšiu prezentáciu tohto segmentu. Veríme, že prinesie aj viac cykloturistov do Košického kraja,“ uviedla krajská cyklokoordinátorka Adriana Šebešová z odboru kultúry a cestovného ruchu Úradu KSK.
[ad][/ad]Zriadenie stálo takmer 13-tisíc eur
Podstránka ke.cykloportal.sk, ktorá sa bude postupne dopĺňať a aktualizovať, predstavuje komplexný informačný portál o cykloturistických trasách v Košickom kraji, vrátane zobrazenia na mape a možnosti stiahnutia GPS koordinátov v dvojsekundových intervaloch s presnosťou na dva metre. Portál bude zároveň prinášať informácie o rôznych cyklistických podujatiach v kraji.
Stránka bude prepojená so stránkami a aplikáciami organizácií cestovného ruchu v Košickom kraji, správcov cyklotrás, samospráv a KSK. Na portáli bude postupne sprístupnených 87 cykloturistických trás s dĺžkou viac ako 1600 kilometrov, ako aj stovky fotografií. Náklady na zriadenie tohto portálu, vrátane obstarania chýbajúcich dát, boli takmer 13-tisíc eur. Financovanie bolo zabezpečné z rozpočtu KSK z podprogramu cestovný ruch. Ročné náklady na ďalšiu prevádzku predstavujú 1000 eur.
Portál vznikol v roku 2014 a spúšťal sa postupne podľa jednotlivých krajov. Ročne ho navštívi viac ako 60-tisíc ľudí. V súčasnosti je spracovaný len v slovenskom jazyku, ale pripravuje sa jeho anglická mutácia.
(TASR, JH)
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.