Kresťania si na Veľkonočnú nedeľu pripomínajú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista
Na Veľkonočnú nedeľu si katolíci pripomínajú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, najväčší Kristov zázrak a základnú pravdu kresťanskej viery. Tento sviatok predstavuje víťazné zavŕšenie Kristovho vykupiteľského diela.
[ad][/ad]Veľkonočný pondelok sa zvykne nazývať aj Pondelkom Baránka na pamiatku toho, čo sa udialo prvého dňa po Bielej sobote. Vtedy totiž anjel dodával odvahu ženám, ktoré na úsvite pribehli ku Kristovmu hrobu a boli vydesené a znepokojené, keď ho našli prázdny.
Veľkonočné obdobie, teda obdobie veľkonočnej slávnosti, trvá 50 dní. Začína sa Veľkonočnou vigíliou a končí sa večer na sviatok Zoslania Ducha Svätého, ktorý je známy aj ako Turíce. Toto obdobie sa slávi v radosti a plesaní ako jeden sviatočný deň a predovšetkým v týchto dňoch sa spieva radostné Aleluja.
[ad2][/ad2](SITA, kh;gko, foto: webnoviny/sita/ilustračné)
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.