Kto stojí za najúspešnejším maratónom na Slovensku?
S jeseňou a sychravým počasím sa nám nezadržateľne blíži ďalší, v poradí už 98.ročník Medzinárodného maratónu mieru. K tomuto najstaršiemu maratónu v Európe sa viaže aj bohatá história, ktorú si v tomto článku priblížime.
Ako to začalo?
Košický športový nadšenec a novinár Vojtech Braun Bukovský v lete roku 1924 navštívil olympijské hry v Paríži. Na týchto olympijských hrách ho najviac očarila disciplína maratónskeho behu, a to viedlo k jeho rozhodnutiu zorganizovať ho aj u nás.
Uplynulo iba zopár týždňov a 28. októbra sa 8 bežcov postavilo na štart pod zrúcaninou Turnianskeho hradu, aby sa vydali do Košíc. Prvým víťazom sa stal domáci bežec Karol Halla, o prvenstvo sa pokúšal ešte celkovo 9-krát, ale s narastajúcou konkurenciou sa mu to už nepodarilo.
Maratón známy vo svete
Už v druhom ročníku maratónu bola účasť medzinárodná a v treťom sa víťazom stal Nemec Paul Hempel. Postupom času našiel maratón odozvu aj vo svete. Jedným z viacerých pamätných rokov je rok 1931, keď iba 20-ročný Juan Carlos Zabala z Argentíny prekvapil svojim traťovým rekordom 2:33:19.
Maratón v Košiciach a výkony, ktoré v ňom boli dosahované, môžeme považovať za spoľahlivé, pretože od roku 1924 je trať každý rok vymeriavaná na známych 42.195km.
Súťažiaci z Nórska, Fínska či Švédska vyhrali do roku 1956 až osemkrát. V tom istom období mal v Škandinávii maratón veľmi dobrú povesť. Šéf švédskej výpravy Bertil Hoonk vyhlásil: „Keby som mohol, košický maratón vyhlásim za oficiálne majstrovstvá Európy – neoficiálnymi sú už dnes.“
Košice boli v tom období na prvej priečke aj čo sa týkalo počtu účastníkov. Dnes sa to zdá asi málo, ale v rokoch 1946 a 1947 dobehlo v porovnaní s ostatnými krajinami v Košiciach najviac bežcov, a to 74. V roku 1960 si Košice vyslúžili umelecký symbol a to bronzovú 3,5 metra vysokú sochu maratónca, pod ktorou sa dajú obdivovať mená víťazov.
Maratón otvorený aj ženám
Maratón sa ženám otvoril v roku 1980. Ovládla ho Nemka Christa Vahlensieck, ktorá v Košiciach zvíťazila celkovo päťkrát. V roku 1989, dva mesiace pred nežnou revolúciou, bola trať do Sene a späť nahradená mestským okruhom. Tento okruh pritiahol pozornosť celého sveta a v roku 1997 padali rekordy, keď až traja muži dobehli v čase pod 60 minút, preteky vtedy ovládla Keňa a tituly si odniesli Shem Kororia a Tegla Loroupe.
Rok 2014 môžeme zatiaľ označiť za posledný historický míľnik, v ktorom Medzinárodný maratón mieru oslavoval 90. výročie od svojho vzniku a okrem mnoho gratulantov sa do zástupu postavilo aj 10 200 bežcov z celého sveta.
(B.K., kosicemarathon.com)