Lekárka radí: Čo robiť ak vás poštípe komár, ovad či jedovatý had?
Ak človeka poštípe hmyz, prvou a najdostupnejšou prvou pomocou je schladenie miesta pod tečúcou vodou či priloženie studeného obkladu na ranu. Bližšie informácie o postupe po uštipnutí hmyzom uviedla primárka urgentného príjmu Nemocnice AGEL Košice-Šaca Katarína Hricová.
Poštípanie komárom či ovadom
Počas prikladania ľadu na pokožku treba byť opatrný, lekári sa stretli už aj s lokálnymi omrzlinami. Pokiaľ z rany trčí žihadlo, je nutné ho opatrne vybrať. Podľa primárky urgentného príjmu Nemocnice AGEL Košice-Šaca Kataríny Hricovej, sa najčastejšie stretneme s poštípaním komárom či ovadom, po ktorých takmer nikdy nevznikajú alergické reakcie.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Botanická záhrada v Košiciach prichádza s prelomovým projektom VODAS
„Miesto však tak či tak môže vplyvom chemických látok v slinách sčervenať a koža sa môže zapáliť, čo je očakávanou reakciou. V prípade väčšieho svrbenia alebo viacerých bodnutí pomôžu antihistaminiká, niektoré v lekárni dostaneme aj bez lekárskeho predpisu,” odporúča Hricová. Taktiež môže na ranu dobre pôsobiť jablčný ocot či šťava z citróna. Látky môžu prvotne na rane spôsobiť štípanie.
Štípance od včely, osy alebo sršňa
„Poštípanie včelou, osou alebo sršňom môže spôsobiť alergickú reakciu, ktorá sa prejavuje väčším začervenaním, opuchom, bolestivosťou v danom mieste,” priblížila Hricová. Tvrdí, že rany sa dajú ošetriť už spomínanými radami. Ďalej vysvetľuje, že pokiaľ sa vyvinie silná reakcia u niekoho, kto doteraz nemal dokázanú alergiu, mal by vyhľadať lekársku pomoc. Dovtedy však môže užiť dostupné antihistaminiká, mal by sa čo najmenej hýbať a ranu schladiť. Hricová obzvlášť upozornila, aby si ľudia dávali pozor na uštipnutie v oblasti hlavy, krku, tváre a ústnej dutiny, pretože lokálny opuch môže spôsobiť komplikácie s dýchaním.
Uhryznutie jedovatým hadom
Lokálne príznaky po uhryznutí jedovatým hadom – vretenicou severnou sú dve krvácajúce ranky vzdialené od seba jeden centimeter, bolesť či opuch. Medzi celkové príznaky patrí:
- slabosť, potenie, bolesti brucha,
- hnačky, smäd, dýchavica, pocit hladu,
- nízky krvný tlak a zvýšený pulz.
Úmrtnosť na uhryznutie vretenicou je však veľmi nízka. Je to spôsobené tým, že jeden had nie je schopný vyprodukovať dostatočné množstvo toxínov na jedno uhryznutie a časť uhryznutí ani nie je sprevádzaná vstreknutím jedu do tela.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Čo (ne)patrí do príručnej batožiny a koľko by mala vážiť?
Ako postupovať po uhryznutí?
Po pohryzení hadom je nevyhnutné znehybniť končatinu, miesto chladiť – nie však priložením ľadu, ale priložením čo najčistejšej látky a následne priložením studeného obkladu. Taktiež treba vyhľadať lekársku pomoc. Po pohryzení sú najviac ohrozené deti, starší ľudia a chronicky chorí pacienti. „Nebezpečnejšie sú uhryznutia do oblasti hlavy, krku a trupu. Vyslovene sa neodporúča vysávanie jedu ústami, vyrezávanie rany či použitie škrtidla, čím sa môže jed lepšie vstrebávať,” uviedla lekárka.
Zdroj: SITA (vr)
Odporúčané články
Vychutnajte si tento jesenný recept v plnej kráse s lahodným tekvicovým risottom, ktoré spája krémovú textúru a bohatú chuť so špenátom a parmezánom. Tento recept vám prinesie na stôl harmóniu chutí, ktorá sa hodí na slávnostné večere, ale aj na bežný deň, keď si chcete dopriať niečo výnimočné.
Bravčová panenka s horčicovou omáčkou a sladkými zemiakmi je ideálnym jedlom pre všetkých, ktorí si chcú vychutnať kvalitné mäso v kombinácii so sviežou a chuťovo výraznou omáčkou. Tento recept ponúka jednoduchý a efektívny spôsob prípravy, ktorý zvládne aj menej skúsený kuchár.
Losos je jednou z najobľúbenejších rýb na našich tanieroch, a to nielen pre jeho výnimočnú chuť, ale aj pre bohatý obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré prispievajú k zdraviu srdca. Tento recept kombinuje jemnosť lososa s výraznou chuťou bylinkového masla, cesnaku a sviežeho citrónu.