Lekárka radí: Čo robiť ak vás poštípe komár, ovad či jedovatý had?
Ak človeka poštípe hmyz, prvou a najdostupnejšou prvou pomocou je schladenie miesta pod tečúcou vodou či priloženie studeného obkladu na ranu. Bližšie informácie o postupe po uštipnutí hmyzom uviedla primárka urgentného príjmu Nemocnice AGEL Košice-Šaca Katarína Hricová.
Poštípanie komárom či ovadom
Počas prikladania ľadu na pokožku treba byť opatrný, lekári sa stretli už aj s lokálnymi omrzlinami. Pokiaľ z rany trčí žihadlo, je nutné ho opatrne vybrať. Podľa primárky urgentného príjmu Nemocnice AGEL Košice-Šaca Kataríny Hricovej, sa najčastejšie stretneme s poštípaním komárom či ovadom, po ktorých takmer nikdy nevznikajú alergické reakcie.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Botanická záhrada v Košiciach prichádza s prelomovým projektom VODAS
„Miesto však tak či tak môže vplyvom chemických látok v slinách sčervenať a koža sa môže zapáliť, čo je očakávanou reakciou. V prípade väčšieho svrbenia alebo viacerých bodnutí pomôžu antihistaminiká, niektoré v lekárni dostaneme aj bez lekárskeho predpisu,” odporúča Hricová. Taktiež môže na ranu dobre pôsobiť jablčný ocot či šťava z citróna. Látky môžu prvotne na rane spôsobiť štípanie.
Štípance od včely, osy alebo sršňa
„Poštípanie včelou, osou alebo sršňom môže spôsobiť alergickú reakciu, ktorá sa prejavuje väčším začervenaním, opuchom, bolestivosťou v danom mieste,” priblížila Hricová. Tvrdí, že rany sa dajú ošetriť už spomínanými radami. Ďalej vysvetľuje, že pokiaľ sa vyvinie silná reakcia u niekoho, kto doteraz nemal dokázanú alergiu, mal by vyhľadať lekársku pomoc. Dovtedy však môže užiť dostupné antihistaminiká, mal by sa čo najmenej hýbať a ranu schladiť. Hricová obzvlášť upozornila, aby si ľudia dávali pozor na uštipnutie v oblasti hlavy, krku, tváre a ústnej dutiny, pretože lokálny opuch môže spôsobiť komplikácie s dýchaním.
Uhryznutie jedovatým hadom
Lokálne príznaky po uhryznutí jedovatým hadom – vretenicou severnou sú dve krvácajúce ranky vzdialené od seba jeden centimeter, bolesť či opuch. Medzi celkové príznaky patrí:
- slabosť, potenie, bolesti brucha,
- hnačky, smäd, dýchavica, pocit hladu,
- nízky krvný tlak a zvýšený pulz.
Úmrtnosť na uhryznutie vretenicou je však veľmi nízka. Je to spôsobené tým, že jeden had nie je schopný vyprodukovať dostatočné množstvo toxínov na jedno uhryznutie a časť uhryznutí ani nie je sprevádzaná vstreknutím jedu do tela.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Čo (ne)patrí do príručnej batožiny a koľko by mala vážiť?
Ako postupovať po uhryznutí?
Po pohryzení hadom je nevyhnutné znehybniť končatinu, miesto chladiť – nie však priložením ľadu, ale priložením čo najčistejšej látky a následne priložením studeného obkladu. Taktiež treba vyhľadať lekársku pomoc. Po pohryzení sú najviac ohrozené deti, starší ľudia a chronicky chorí pacienti. „Nebezpečnejšie sú uhryznutia do oblasti hlavy, krku a trupu. Vyslovene sa neodporúča vysávanie jedu ústami, vyrezávanie rany či použitie škrtidla, čím sa môže jed lepšie vstrebávať,” uviedla lekárka.
Zdroj: SITA (vr)
Odporúčané články
Kačacie prsia na pomarančoch s dusenou červenou kapustou a domácou knedľou sú elegantným a chutným jedlom, ktoré spája tradičné suroviny s modernými prvkami. Tento pokrm poteší nielen chuťové poháriky, ale aj vizuálne očarí každého, kto má rád kombináciu jemného kačacieho mäsa, sladko-kyslej omáčky a klasickej prílohy.
Pripravte si chutný obed, ktorý poteší aj tých najnáročnejších gurmánov. Hovädzí steak s karamelizovanou cibuľkou a grilovanou zeleninou je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí si radi doprajú výdatné jedlo plné výrazných chutí.
Divinový guláš patrí medzi skvosty tradičnej slovenskej kuchyne už po stáročia. Príprava tohto jedla je náročnejšia na čas, ale výsledok rozhodne stojí za to.