Meteorický roj či zatmenie Slnka. TOTO nás čaká v októbri!
Tohtoročná jeseň bude priaznivým obdobím na sledovanie astronomických javov. Nebeským divadlom sa budete môcť kochať hneď dvakrát, v oboch prípadoch na konci októbra. Musíte preto len dúfať, že počasie bude priaznivé a oblohu nezahalia búrkové mračná.
Orionidy
Orionidy sa objavujú každý rok v rovnakom čase. Začínajú byť aktívne na začiatku októbra a končia na začiatku novembra. Najhustejšie a teda aj najviditeľnejšie sú však okolo 21. októbra. Svoj názov dostali tieto meteory podľa súhvezdia Orión, preto je práve toto súhvezdie správny bod, kam sa v noci pozerať.
Tento meteorický roj pochádza z Halleyho kométy, ktorú bude zo Zeme viditeľná najbližšie až v roku 2061. Dovtedy nám však poskytuje iný úkaz. Z Košíc budeme môcť Orionidy na oblohe sledovať v noci z 21. októbra na 22. októbra. Meteorický roj začne približne okolo desiatej hodiny večer a bude trvať až do obedu ďalšieho dňa, hoci už vtedy nebude pozorovateľný. Viditeľných bude približne 20 meteorov za hodinu. Najlepšie ich, samozrejme, uvidíte čo najďalej od svetiel mesta, a preto bude práve tento víkend skvelým dátumom na stanovačku.
Čiastočné zatmenie Slnka
Len pár dní po meteorickom roji sa na oblohe objaví ďalší úkaz. Čiastočného zatmenia Slnka sa dočkáme v utorok 25. októbra. Zatmenie začne okolo jedenástej hodiny, najvýraznejšie bude niekoľko minút po dvanástej a podľa výpočtov astronómov skončí niečo po pol druhej. Mesiac tak v maximálnej fáze zakryje 37 percent povrchu Slnka.
Zdroj: (timeanddate.com, in-the-sky.org, DK)
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.