Meteority a Košice
V roku 2004 svet vyslal sondu na kométu a tá to zvládla tak dobre, že až tam skutočne pristála. Je to veľká vec. A tiež drahá. Prezradí nám však, aké je zloženie hmoty, z ktorej vznikala aj naša planéta. Na kométe sa totiž zachoval pôvodný materiál, nie ten, ktorý je na Zemi, a má už planétotvorné procesy dávno za sebou.
Omnoho lacnejším riešením je, ak takáto hmota priletí priamo k nám. Ušetria sa milióny eur. A preto sú pády meteoritov také vítané, najmä medzi astronómami. I keď meteorit vám môže aj rozbiť okno či zavaliť chalupu, panelák alebo aj časť mesta, treba mu to odpustiť.
Pomohli nám Maďari
Najvzdialenejší kus medziplanetárnej hmoty, aký sme zaregistrovali na Zemi, dopadol na zem v úplnej blízkosti Košíc. Pred piatimi rokmi, 28. februára 2010, prelietal od západu ponad Slovenskom meteorit. Bratislavu míňal vo veľkej výške, až neďaleko Košíc vo výške 35 km sa rozpadol na viacero malých častí.
Svetlo z meteoritu bolo tisíckrát silnejšie než mesiac v splne a zvukovo sa prejavoval dunením, ktoré pripomínalo výbuch.
V Košiciach sme to vnímali, že sa to deje na západ od nás. Hoci monitorovacie zariadenie meteoritov si práve ako naschvál dalo pauzu, lebo aj tak bolo zamračené, súkromné bezpečnostné kamery v Maďarsku jeho pád zaznamenali. To pomohlo vypočítať jeho dráhu a tiež zistiť, odkiaľ pochádza.
Pristátie na ihrisku
Výsledok bol vzrušujúci. Pri Košiciach pristál najvzdialenejší kus vesmírnej hmoty, o ktorom vieme, že dopadol na Zem.
Prvé týždne po 28. februári 2010 sa nedalo nič robiť. Všade bolo stále zasnežené. Až 20. marca, keď sa sneh roztopil, dali sa na zemi hľadať časti meteoritu. Vtedy našli prvé kúsky, až sa ich dokopy nazbieralo 78 s celkovou hmotnosťou 4,3 kg.
Najťažší vážil vyše dvoch kíl a našli ho pri golfovom ihrisku na Alpinke. Keďže Alpinka patrí do katastra Košíc, tento unikátny meteorit nazvali Košice.
Vesmírne mesto
Meteor Košice je iba 15. v histórii, ktorého rodokmeň poznáme, teda vieme, odkiaľ k nám doletel, a to na základe jeho dráhy. Veru, nebol veľmi ďaleko od Jupitera.
A tak sa mi zas potvrdzuje teória, že všetko vesmírne sa deje v Košiciach. Nielen že sa tu školili na Vysokej vojenskej leteckej škole naši všetci dvaja kozmonauti alebo že súčiastky z ústavu experimentálnej košickej Slovenskej akadémie vied lietajú po vesmíre, ešte aj ten meteorit si vybral na Slovensku Košice. Ak chcete pevný kúsok vzdialeného vesmíru uvidieť, odnedávna je vystavený vo Východoslovenskom múzeu na Námestí Maratónu mieru.
(rok)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.