PR 11.08.17

Mladík chcel platiť falošnou päťstoeurovkou!

Foto: shutterstock

Na Slovensku od začiatku roka boli zaistené už stovky falošných eurobankoviek. Jeden z posledných prípadov sa odohral koncom júna v okrese Košice-okolie v Moldave nad Bodvou. Päťstoeurovou falošnou bankovkou chcel platiť 25- ročný mladík z Litvy.

V obchodnom dome sa Litovčan za tovar rozhodol zaplatiť falzifikátom. Personál nadobudol podozrenie, že ide o falošnú bankovku, pretože sa hmatom líšila od ostatných. Vedúci predajne neváhal a okamžite zavolal na políciu. Tá skonštatovala, že síce bankovka obsahovala ochranné prvky, ale vodoznak bol slabo viditeľný. Na mieste bolo náročné určiť, či ide o falzifikát, keďže k dispozícii nebol tester na pravosť bankoviek.

Najviac sa falšujú päťdesiatky

Podľa štatistík Národnej banky Slovenska (NBS) bolo v prvom polroku na našom území zadržaných 1 507 kusov falzifikátov eurových bankoviek. V porovnaní s druhým polrokom 2016 je počet zadržaných falzifikátov vyšší o viac ako 10 %. Za posledné tri roky na Slovensku boli najviac falšované päťdesiatky. 

Cash tester si vo firme Peter Kolesár - KOPS môžete kúpiť za 118,80 €.
Cash tester si vo firme Peter Kolesár - KOPS môžete kúpiť za 118,80 €.

Istota s názvom cash tester

Nie je teda na škodu mať v predajniach tzv. cash tester, ktorý slúži na posúdenie, či ide o falošnú alebo pravú bankovku. „Dokáže rozpoznať typ papiera, ochranné prvky, ale aj samotný rozmer. Cash tester je vhodný najmä pre firmy, kde sa vystriedajú veľké množstvá bankoviek, ale je určený aj bežným predajcom,“ hovorí Maroš Moravčík z firmy Peter Kolesár - KOPS, ktorá tieto prístroje predáva.

Ovládanie cash testera je veľmi jednoduché a rýchle.
Ovládanie cash testera je veľmi jednoduché a rýchle.

Majitelia mnohých predajní používajú tento prístroj, pretože vďaka nemu vedia ľahšie a rýchlejšie určiť pravosť bankovky. Obchodník tak nemusí skúmať, či obsahuje všetky ochranné prvky, čo môže zabrať aj niekoľko minút. Ak ju raz príjme a bude falošná, nikto mu ju nenahradí „Tester kontroluje aj také prvky, ktoré človek fyzicky nevie preveriť. „Obsluha prístroja je veľmi jednoduchá a praktická. Stačí vložiť bankovku a prístroj urobí všetko za vás,“ dodáva Moravčík. 

reklamná sprava

Vysnívané Vianoce v online lekárni Dr.Max

Nakúpte nad 25 € a získajte produkt v hodnote až 28,99 € len za JEDINÝ CENT.

Zistite viac

Za falošnú žiadna náhrada

„Kvalita zadržaných falzifikátov je prevažne dobrá. Napriek uvedenej skutočnosti je možné falzifikáty odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu peňazí venuje dostatočná pozornosť. Falzifikáty sú ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom, pohľadom, naklonením,“ vysvetľuje hovorkyňa Národnej banky Slovenska Martina Vráblik Solčányiová.
Ak ste bankovku skontrolovali, no vždy máte podozrenie, že je falošná, nemali by ste ju prijať. Zavolajte radšej na políciu. Ak si nie ste istí, že je pravá, odneste ju do najbližšej banky. Použiť bankovku, ktorá je falošná, je trestný čin. Ak sa nanešťastie potvrdí jej nepravosť, za prijatú falšovanú bankovku nedostanete náhradu.

 

Ako rozpoznať pravú bankovku od falošnej

Hmatom
·     papier je pevný a pružný
·     farba na hlavnom motíve, nápisoch a veľkom čísle nominálnej hodnoty je hrubšia
·     na pravom a ľavom okraji je séria krátkych vystupujúcich čiarok


Pohľadom proti svetlu 
·     okienko v hornej časti hologramu sa sprehľadní a objaví sa portrét Európy, viditeľný na oboch stranách
·     ochranný prúžok vyzerá ako tmavá čiara a bielym mikropísmom je v ňom uvedený znak € a hodnota bankovky 
·     položením bankovky na tmavý povrch svetelné časti vodoznaku stmavnú
·     zviditeľní sa nezreteľný obraz a objaví sa portrét Európy, hodnota a hlavný motív bankovky

Naklonením 
·     v striebristom prúžku je vidieť okienko s portrétom Európy
·     lesklé číslo v ľavom dolnom rohu vytvára svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol
·     číslo mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú
·     v okienku okolo čísla nominálnej hodnoty vidieť aj linku dúhovej farby

 

(ML)
Foto: shutterstock, ml, Veronika Janušková

Čítajte viac: peniaze

Luxová
Zdieľať článok:

Michaela Luxová je absolventkou masmediálnych štúdií na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach. Prácu redaktorky si vyskúšala v internetových aj v printových denníkoch. Svoje kreatívne myslenie v súčasnosti využíva na pozícii redaktorky a veducej magazínu KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím