Mýty a fakty o Vianociach. Poznáte všetky?
Vianoce, čarovné obdobie s ktorým sa spája množstvo mýtov, povier a tradícií. Rok čo rok sa ľudia nevedia dočkať týchto sviatkov, nakupujú darčeky, pripravujú ozdoby a v neposlednom rade vítajú vo svojich domovoch a najmä vo svojich srdciach ducha Vianoc. Pre niekoho tento čas predstavuje duchovný sviatok, pre niekoho ide skôr o spoločne strávený čas s rodinou plný pokoja.

V tomto článku sa dočítate o zaujímavých mýtoch a faktoch, ktoré sa s Vianočným obdobím spájajú.
Jingl Bells bol jeden z prvých songov, ktoré hrali vo vesmíre
Populárny Vianočný song Jingle Bells spríjemnil predvianočnú atmosféru astronautom na misii NASA Gemini 6A dňa 16. decembra v roku 1965. Zahrali ho samotný astronauti Tom Stafford a Wally Schirra pomocou harmoniky a zvončekov.
MÝTUS: Vianoce sa oslavujú na celom svete v rovnaký deň
Vo svete sa Vianoce oslavujú 24. alebo 25. decembra. Z kresťanského hľadiska ide o dátum narodenia Ježiša Krista, podľa ďalšej teórie vybrali skorí kresťania dátum 25. decembra kvôli slnovratu. Ten pre nich predstavoval príchod spasiteľa. Ďalšie teórie tvrdia, že bol dátum vybratý presne 9 mesiacov po Veľkej noci alebo že sa kresťania snažili prekryť význam iného obľúbeného sviatku.
Niekto ako Santa Claus, známy aj ako St. Nicholas skutočne existoval
Otec Vianoc, Santa Claus u nás známy aj ako svätý Mikuláš je legendárna svetoznáma postava, s ktorou sa spája množstvo príbehov a legiend. Táto postava bola vytvorená podľa skutočného príbehu o svätom Mikulášovi, Mikulášovi z Myry. Mikuláš bol biskup z bohatej kresťanskej rodiny, ktorý pomocou svojho bohatstva zachránil množstvo životov.
Vojaci počas prvej svetovej vojny uzavreli neoficiálne Vianočné prímerie
V roku 1914 počas prvej svetovej vojny na západnom fronte nastala krátka oslava Vianoc. Vojaci neuposlúchli príkazy svojich nadriadených, odhodili zbrane a uzavreli na pár hodín prímerie. Namiesto bojov spievali, komunikovali a navzájom si pomáhali. Zorganizovali bohoslužby, večere a obdarovali sa darčekmi. Uskutočnil sa aj futbalový zápas, ktorý vyhrali Nemci.
MÝTUS: Vianoce sú najdôležitejší kresťanský sviatok
Mnoho ľudí vníma čas Vianoc ako najdôležitejšie obdobie v roku, pravdou ale je, že z kresťanského hľadiska je najvýznamnejším sviatkom Veľká noc. Sviatok, ktorý pre kresťanov predstavuje zmŕtvychvstanie Ježiša Krista po jeho smrti na kríži.
(SS)
Odporúčané články

Kvetná nedeľa, ktorá tento rok pripadá na 13. apríla, je v poradí šiestou pôstnou a zároveň poslednou nedeľou v 40-dňovom období veľkého pôstu, ktorý sa začal Popolcovou stredou. Táto nedeľa je známa i pod názvom Palmarum – podľa palmových ratolestí, ktorými ľudia v Jeruzaleme radostne vítali prichádzajúceho Ježiša Krista. Nedeľa sa však nazýva aj Pašiová (odvodené z latinského passio – utrpenie). V kresťanských chrámoch sa čítajú pašie.

Veľká noc, jeden z najstarších a najvýznamnejších sviatkov kresťanského cirkevného roka, je časom pripomienky umučenia, smrti a vzkriesenia Ježiša Krista po štyridsaťdňovom pôste. Okrem duchovného rozmeru prináša aj bohaté tradície, ktoré spájajú vieru, komunitu a oslavu jari. Hoci niektoré zvyky pomaly miznú, ich význam zostáva aktuálny a hodný uchovania.

S jarným počasím zvyšuje svoju aktivitu i najväčšia šelma na Slovensku, medveď hnedý. Po zimnej hibernácii vyhladované zvieratá vyrážajú do terénu, ich prioritou je hľadanie potravy.