Na dopravnej priemyslovke ožijú vláčiky
Moderné i historické vlakové súpravy jazdia po železničných tratiach, zastavujú v staniciach a prechádzajú krajinou cez mosty a tunely. Takúto scenériu možno obdivovať na veľkom modelovom koľajisku na košickej Strednej priemyselnej škole dopravnej. Železničné modelárstvo tu má viac ako 40-ročnú tradíciu.
Modelové koľajisko je v tvare písmena U a má rozlohu 27 štvorcových metrov. Je v mierke H0, čiže oproti skutočnej železnici je všetko zmenšené 87-krát. Zahŕňa hlavnú dvojkoľajnú trať s piatimi stanicami a dve lokálne trate s ďalšími dvoma stanicami. Počiatky tohto jedinečného diela siahajú až do roku 1975.
„Pôvodným zámerom prevádzkovania koľajiska bolo vzdelávanie žiakov na tejto škole. Postupom času sme to prerobili tak, aby z toho mali radosť deti a verejnosť, skrátka tí, ktorým sa páčia takéto vláčiky,“ priblížil vedúci železnično-modelárskeho krúžku Martin Balkovský.
[ad][/ad]520 modelov
Prvú akciu pre verejnosť urobil krúžok v roku 1993, keď návštevníkom prezentoval výsledky svojej práce. V tom čase jazdili po koľajach štyri súpravy vlakov, dnes je už možná jazda aj s viac ako 20 súpravami. Umožňujú to ovládacie pulty a elektronika, ktorá zabraňuje kolíziám vláčikov.
„V našej zbierke máme 520 modelov, medzi nimi sú také, ktoré majú už vyše 30 rokov, ale aj najmodernejšie súpravy. Prevádzkujeme napríklad historickú súpravu ťahanú rušňom Saxonia, ktorej reálna predloha pochádza z roku 1838, taktiež jazdíme aj s modernými vlakmi osobnej dopravy, napríklad TGV-éčkom alebo Railjetom,“ uviedol Balkovský.
Najbližšia výstava, kde sa návštevníci môžu kochať krásou malých vláčikov, bude v predvianočnom období od 11. do 15. decembra.
(TASR, JH)
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.