Na nočnej oblohe čoskoro uvidíme svietiace oblaky
Portál iMeteo.sk informuje na svojom webe o jednom z najkrajších úkazov, ktoré budeme môcť už o pár dní vidieť na nočnej oblohe. Ide o atmosférický fenomén, vďaka ktorému sa na nočnej oblohe objavia zaujímavé obrazy.
Oblaky, nachádzajúce sa vo vysokých vrstvách atmosféry, odrážajú svetlo z nižších nadmorských výšok, čo spôsobuje, že sa nám tieto oblaky javia ako svietiace alebo luminescentné. Najlepšiu viditeľnosť dosahujú vtedy tesne po západe, resp. pred východom slnka, a objavujú sa v podobe vláknitých pruhov či vĺn.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Prekvapili vás žiarivé objekty na oblohe? Nejde o hviezdy
Výskyt nočných svietiacich oblakov a najlepšie podmienky na ich pozorovanie je práve v období okolo letného slnovratu (21. jún), od ktorého sa začínajú skracovať dni na severnej pologuli. Pozorovať ich je možné niekoľko minút až niekoľko hodín.
Galéria
,,Nočné svietiace oblaky vznikajú nabaľovaním ľadových kryštálikov na častice prachu, ktoré v tejto výške zanechal meteorický prach, sopečné erupcie ale aj priemyselná ľudská činnosť. Niektoré štúdie dospeli k záveru, že časť tohto oblaku mohla vzniknúť zamrznutím vody vyvrhnutej do atmosféry raketoplánom,” ozrejmuje iMeteo.sk.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Slovenskú oblohu rozžiarila polárna žiara. Vidieť ju bolo aj nad Košicami
Nad Košicami bolo vidieť polárnu žiaru
Nebeské divadlo sme si mohli vychutnať aj v apríli. V nedeľu 23. 4. vo večerných hodinách sa na nočnej oblohe objavil krásny a ojedinelý úkaz na našom území. Išlo o polárnu žiaru, ktorú bolo vidieť z viacerých kútov Slovenska.
Vďaka priaznivým podmienkam bola obloha prevažne jasná, a tak sa podarilo polárnu žiaru zachytiť z viacerých lokalít. Pozorovať ju mohli aj naši českí susedia či iné okolité krajiny. Výnimkou nebol ani košický okres, kde sa polárnu žiaru podarilo zachytiť aj našim čitateľom.
>>> KLIKNI PRE VIAC FOTO. <<<
Na čo všetko sa ešte môžete do konca roka tešiť?
Júl a august sa bude niesť v znamení Perzeidov, ktoré bude možné vidieť od 17. 7. do 24. 8., ,,s maximom 13. 8. o 10:30 dopoludnia. Nov Mesiaca nastáva 16. 8. Počas noci okolo maxima jeho svetlo rušiť nebude. Očakávaná zenitová hodinová frekvencia (ZHR) je 150 meteorov za hodinu,” uvádza Slovenská astronomická spoločnosť (SAS) pri Slovenskej akadémii vied.
Na konci augusta má byť viditeľný takzvaný ,,modrý” superspln Mesiaca.
22. októbra budete môcť uvidieť maximum Orioníd, celá aktivita však bude trvať už od 2. 10. až do 7. 11.
,,Tento rok môže byť zaujímavý takmer zabudnutý meteorický roj Andromedidy. V 19. storočí (1872 a 1885) sa predstavil meteorickými dažďami. Podľa Astronomickej ročenky 2023 bude šanca na maximum so ZHR 200 meteorov za hodinu 2. 11. Otázkou je presnosť predpovede a presný čas maxima,” uvádza SAS.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V máji došlo k polotieňovému zatmeniu Mesiaca
V prípade ideálnych podmienok bude vidno na oblohe od 12.- 17. 12. meteorický roj Geminidy. Až 120 meteorov budete môcť vidieť v prípade dobrého počasia 14. 12.
(BH)