Najaktívnejším partnerským mestom Košíc je maďarský Miskolc
V súčasnosti je spomedzi devätnástich spriatelených miest Košíc najaktívnejšia spolupráca s maďarským Miskolcom. Aké sú vzťahy východoslovenskej metropoly s jej ostatnými partnermi? Ktoré sú „živé“ a ktoré ostali iba na papieri? Zisťovali sme to na základe podnetu nášho čitateľa, ktorý nás upozornil, že posledná aprílová nedeľa už takmer šesť desaťročí patrí spriateleným mestám celého sveta. Rozhodla o tom Svetová federácia združených miest 28. apríla 1957 vo francúzskom Aix-les Bainese.
Náš čitateľ si spomína, že v minulom storočí si mesto Košice partnerov veľmi vyberať nemohlo. Väčšina bola zo susedných, vtedajších socialistických krajín. Jedinou výnimkou bol západonemecký
Wuppertal, s ktorým mali Košice podpísanú spoluprácu od mája 1980. Vniesol do tzv. družobných vzťahov nový vietor. Wuppertalčania napríklad preferovali výmenu detí v rodinách pred pionierskymi tábormi a štafetový beh Wuppertal – Košice bol na tie časy takmer neuveriteľným počinom. „V tých rokoch družobné mestá poznali aspoň mnohí košickí športovci a umelci. Bolo samozrejnosťou, že dochádzalo k výmene súborov, športových kolektívov či výstav. A týkalo sa to aj Wuppertalu,“ spomína si vtedy aktívny novinár Vladimír Mezencev.
Hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová nám potvrdila, že spolupráca s najstarším partnerským mestom Košice funguje aj v súčasnosti. Veľmi aktívna kooperácia prebieha predovšetkým medzi Bergskou univerzitou a košickou Technickou univerzitou. „V Košiciach pôsobí Spolok priateľov Wuppertalu, ktorý v spolupráci s predsedom tamojšieho Spolku priateľov Košíc podporuje Spojenú školu na Opatovskej ceste 97 formou pobytov i finančnou podporou pre telesne hendikepované deti,“ priblížila aktuálne kontakty L. Šnajdárová.
V júni členov wuppertálskeho spolku očakávame na návšteve nášho mesta, pricestovať by mala aj bývalá primátorka mesta.
Spolupráca Košíc so spomínaným Miskolcom bola podpísaná v roku 1997. Najmä medzi rokmi 2007-2013 vznikli viaceré spoločné projekty cezhraničnej spolupráce. „Ako významný z celého radu rôznych projektov by som pripomenula Tokajskú vínnu cestu, ktorého výsledkom je aj vznik múzea vínna Dolnej bráne,“ pripomenula hovorkyňa.
Už čoskoro, 18. mája 2015, v Košiciach uzatvoria rámcovú dohodu medzi obomi mestami na ďalšie programovacie obdobie. Ako L. Šnajdárová dodala, dobrá spolupráca s Miskolcom i ďalším juhomaďarským mestom Abaújszántó sa prejavuje aj na obľúbených Košických slávnostiach vína.
Ďalšou významnou skupinou miest, s ktorými aktívne spolupracuje naše mesto, sú poľské Katowice, Rzeszów a Krosno. V Katowiciach sa konajú striedavé stretnutia zoskupenia krajín V4, a tak je platformou aj na spoločné stretnutia zástupcov miest a odborných pracovníkov magistrátov. Tento rok sa zástupcovia V4 majú stretnúť v Košiciach.
V Katowiciach sa 11. – 12. júna uskutoční konferencia o manažmente zelených plôch a prednášať na nej bude poverená riaditeľka Správy mestskej zelene v Košiciach Marta Popríková. Rzeszów bude zasa koncom júna hostiteľom konferencie partnerských miest na tému kreovania tzv. inteligentných miest. V rámci zoskupenia V4 je v Českej republike partnerom Košíc Ostrava. Podľa informácií L. Šnajdárovej jedným z aktuálnych spoločných podujatí bola štafeta Ostrava – Dukla, ktorá sa uskutočnila 2. mája.
S ruským mestom Petrohrad/Sankt Peterburg si Košice v tomto roku pripomenú 20. výročie spolupráce. Košice sa prezentujú a pravidelne zúčastňujú kongresu nazvaného Petrohrad a slovanský svet v Petrohrade. V uplynulých rokoch sa spolupráca oboch miest rozvíjala najmä v kultúrnej oblasti v rámci projektu EHMK 2013. Pokračuje aj v súčasnosti, príkladom je Galakoncert ruských operných hviezd, ktorý sa v košickom Dome umenia uskutoční 1. októbra.
Pre rozvoj zintenzívňujúcej sa cezhraničnej spolupráce s ukrajinským Užhorodom majú Košice splnomocnenca Eduarda Buraša. Jeho úlohou je prezentovať Košice, región a programové aktivity a vyhľadávať na to zdroje financovania. Výsledkom spolupráce mesta, splnomocnenca a Východoslovenskej investičnej agentúry boli nedávne Dni Ukrajiny ako aj Slovensko-ukrajinské fórum SUBF 2015 v Kulturparku a Kunsthalle.
Najmladším partnerským mestom Košíc sa v novembri 2012 stal čínsky Wuhan. Intenzívna spolupráca sa prejavila hneď v nasledujúcom roku kultúrnymi výmenami i rokovaniami o investičných možnostiach. „Stále je otvorená spolupráca medzi Lekárskou fakultou UPJŠ a tamojšou miestnou lekárskou fakultou v oblasti tradičnej i alternatívnej medicíny,“ doplnila hovorkyňa mesta.
Spomedzi partnerskej devätnástky je v súčasnosti menej aktívna spolupráca s mestami Verona (Taliansko), Budapešť (Maďarsko), Niš (Srbsko) a Bursa (Turecko). Najmenej frekventovanú spoluprácu majú Košice podľa informácií L. Šnajdárovej s mestami Mobile (USA), Cottbus (Nemecko), Raahe (Fínsko) a bulharským Plovdivom.
Košice majú 19 partnerských miest: (poradie podľa podpísania spolupráce)
- Wuppertal (Nemecko)
- Raahe (Fínsko)
- Rzeszów (Poľsko)
- Mobile (USA – Alabama)
- Cottbus (Nemecko)
- Verona (Taliansko)
- Užhorod (Ukrajina),
- Sankt Peterburg (Ruská federácia)
- Miskolc (Maďarsko)
- Budapešť (Maďarsko)
- Abaújszantó (Maďarsko)
- Bursa (Turecko)
- Plovdiv (Bulharsko)
- Niš (Srbská republika)
- Ostrava (Česká republika)
- Vysoké Tatry (Slovenská republika)
- Katowice (Poľsko)
- Krosno (Poľsko)
- Wuhan (Čína)
Foto 1: Jozef Jarošík
Foto 2: wikipedia
Foto 3: Ivan Fleischer
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.