Najdôležitejší po pripojení na internet je sedliacky rozum
Odborníci aj laická verejnosť, ktorí denne používajú internet vo svojich zariadeniach, by mali myslieť na to, že internet má byť bezpečný a lepší.
Lepší internet je taký internet, ktorý svojou rýchlosťou neobmedzí pri posielaní fotografií, odovzdávaní videa na sociálne siete, prípadne videokomunikáciu s kolegami. Uviedol to odborník na IT Ondrej Macko v spojitosti s Európskym dňom za bezpečnejší internet.
Ten pripadá na druhý februárový utorok, v roku 2020 je ním 11. február. Téma Európskeho dňa za bezpečnejší internet v tomto roku je: Spoločne za lepší internet.
Neotvárajte neznáme prílohy
„Akonáhle sa pripojím na internet, znamená to, že mám nejaké prepojenie medzi mojím a niečím zariadením. Na druhej strane je nejaký počítač, server alebo zariadenie, ktoré prijíma moje požiadavky, a to zariadenie mi posiela výsledky. Medzi výsledkami môžu byť aj škodlivé kódy. Ten kód, ktorý som nechcel, sa prepašuje dovnútra užitočnej správy,“ upozornil Macko.
Bezpečný internet je taký, na ktorom by sa takéto niečo nemalo stať, povedal. Jedným z riešení je nainštalovať antivírusový program, ale nie je to stopercentné. „Myslím si, že najdôležitejšie je používať sedliacky rozum,“ podčiarkol odborník a dodal: „Neotvárať neznáme prílohy od neznámych ľudí, pretože môžu obsahovať škodlivý kód.“
[article slug=”podvodnici-vydierajuci-pornom-si-vylepsili-slovencinu”][/article]Pozor na bankové operácie
Poukázal aj na využívanie internetu zadarmo, napríklad na letisku, vo vlaku či obchodných centrách. Tam by ľudia nemali robiť operácie s bankovým kontom.
Macko zdôraznil, že heslá treba meniť aspoň každé tri mesiace, pričom by mali byť „silné“. To znamená, že by mali obsahovať minimálne osem znakov, pričom minimálne jeden znak by mala byť číslica a jeden znak by mal byť z anglickej klávesnice, napríklad zavináč, prečiarknutý krížik, apostrof či niečo podobné.
Internet má byť bezpečný
Európsky deň za bezpečnejší internet od roku 2004 organizuje Európska sieť pre bezpečný internet (INSAFE) s podporou Európskej komisie. Jeho hlavným cieľom je upozorniť deti a mladých ľudí na zodpovedné používanie internetu a nových informačných technológií. Tento deň podporuje EK prostredníctvom Programu pre bezpečnejší internet.
V spojitosti s témou – Spoločne za lepší internet – Macko vysvetlil, že „spoločne, to znamená všetci, odborníci, ale aj laická verejnosť, ktorá každodenne používa internet vo svojich zariadeniach, musia myslieť na to, že internet má byť bezpečný a lepší“.
Dodal: „Musíme myslieť na to, že akékoľvek zariadenie pripojené na internet môže byť napadnuté vírusmi. S tým treba počítať,“ upozornil.
Čítajte aj:
- Slováci sú pri ochrane osobných údajov nedôslední
- Internetové verbálne útoky môžu skončiť aj väzením
- Nakupujete v e-shopoch? Radšej plaťte cez brány bánk a nezadávajte údaje z karty
- Slovenský film Kto je ďalší? odhaľuje taktiky sexuálneho vydierania na internete
- Až 80 percent slovenských domácnosti využíva internet
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.