Najväčšie záhady sveta, ktoré neboli dodnes vyriešené
2. Disk z Faistu
Príbeh, ktorý sa spája s diskom z Faistu, bude znieť ako z filmu Indiana Jones. Disk bol objavený talianskym archeológom Luigim Pernierom v roku 1908, v minojskom paláci Faistos, na Kréte. Je vyrobený z pálenej hliny a obsahuje záhadné symboly, ktoré predstavujú neznámu formu hieroglyfov. Predpokladá sa, že bol navrhnutý niekedy v druhom tisícročí pred naším letopočtom.
Znaky sú napísané v špirálovom formáte, čo môže byť dôležitým vodítkom k vylúšteniu tejto záhady. Špirála je totiž odvekým symbolom tvorstva, života a túžby. Tento symbol sa nachádza v kultúrach po celom svete.
Dodnes je tento záhadný disk nevyriešenou hádankou pre archeológov a lovcov pokladov.
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.