Najväčšie záhady sveta, ktoré neboli dodnes vyriešené
3. Prípad Tamam Shud
Tamam Shud je jedným z najhlbších austrálskych záhad. Točí sa okolo neidentifikovaného mŕtveho muža, ktorého našli v decembri v roku 1948 na pláži Somerton v austrálskom Adelaide. Záhada sa začína faktom, že polícia nezistila totožnosť mŕtveho tela. Avšak ani tu tajomný prípad nekončí. Tento neznámy muž mal v skrytom vrecku všitom pod nohavicami, kúsok papiera, kde bolo napísané „Tamam Shud“.
Frázu možno preložiť ako „skončil“ alebo „hotový“ a je to fráza, ktorú možno poznať zo zbierky básni od Omara Khayyama s názvom „Rubaiyat“.
Ako sa neskôr ukázalo, osem mesiacov od začiatku vyšetrovania sa na polícií objavili dvaja muži, ktorí reagovali na príspevok v novinách. Spomenuli si, že pri prechádzke na pláži jeden z mužov našiel spomínanú knihu, ale nijak zvlášť jej pôvod neriešili. Knihu odložili do priehradky v aute a zabudli na ňu. Po odovzdaní knihy na polícií, bolo potvrdené, že ide o knihu, z ktorej bol kúsok papiera odtrhnutý.
V dôsledku toho, že polícia mala knihu, šlo pátranie rýchlo. Jeden z detektívov si v knihe všimol telefónne číslo, vďaka ktorému vypátrali istú zdravotnú sestru, ktorá žila neďaleko spomínanej pláže. Tá potvrdila, že knihu za vojny darovala istému Alfredovi Boxallovi. Polícia vďaka menu vypátrala adresu, kde po príchode zistili, že Alfred Boxall je naďalej živý a takisto naďalej vlastní knihu, ktorú mu jeho priateľka pred rokmi venovala.
Kto je teda záhadný muž? Dozvieme sa niekedy jeho totožnosť?
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.