Najväčším Slovákom je Milan Rastislav Štefánik
Generál, diplomat a politik Milan Rastislav Štefánik sa stal víťazom celonárodnej ankety Najväčší Slovák. Druhé miesto obsadil jazykovedec a politik Ľudovít Štúr, tretie miesto v ankete obsadil kňaz Anton Srholec.
Výsledky tejto celonárodnej ankety prezentovala slovenskej verejnosti v priamom prenose z novej budovy Slovenského národného divadla v nedeľu večer Jednotka RTVS.
Diváci a poslucháči vyberali z desiatky osobností, v ktorej okrem víťaznej trojice boli aj vierozvestovia a misionári Cyril a Metod, politik Alexander Dubček, vojak Jozef Gabčík, kňaz a politik Andrej Hlinka, politik Gustáv Husák, zbojník Juraj Jánošík a cyklista Peter Sagan.
„V prvom rade chcem poďakovať všetkým úžasným obhajcom, ktorí osobnosti obhajovali. Aj vďaka osobnostiam, ktoré boli v prvej stovke a potom v prvej desiatke, žijeme dnes ako moderný národ vo vlastnom štáte. Pre mňa je veľmi príjemným prekvapením náš projekt Najväčší Slovák – Mladá voľba a tí úžasní mladí ľudia, ktorí na svojich školách diskutovali o historických osobnostiach. Poďakovanie im aj ich učiteľkám a učiteľom patrí odo mňa aj od celej RTVS. Ak historické osobnosti zabezpečili našu dôstojnú minulosť, tak vďaka mladým ľuďom sa neobávam o našu budúcnosť,“ povedal pri vyhlásení víťaza ankety generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.
[ad][/ad]Štefánika pripomínajú sochy a pamätníky
Osobnosť politika, astronóma, diplomata a generála Milana Rastislava Štefánika, ktorý sa výrazne zaslúžil o vznik Československej republiky (ČSR), pripomínali a pripomínajú viaceré sochy či pamätníky.
Bratislava, Trnava, Košice, Predmier, Levice, Spišská Belá či Malacky sú len niektoré z miest a obcí, v ktorých stáli a stoja Štefánikove sochy.
Na košickej Hlavnej ulici odhalili 5. mája 1929 na vysokom podstavci bronzovú sochu M. R. Štefánika, ktorej autorom bol sochár Jozef Pospíšil. Po Viedenskej arbitráži v roku 1938, keď Košice pripojili k Maďarsku, odviezlo sochu ustupujúce československé vojsko do Prešova a ukrylo v hasičských kasárňach. Po oslobodení Košíc sa socha vrátila na pôvodné miesto, ale v roku 1949 ju komunisti odviezli z Hlavnej ulice, následne bola rozrezaná a neskôr roztavená v bývalej továrni Poldeniak.
[ad2][/ad2](TASR, JH)
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.