Nech stres neovládne náš život
Pandémia koronavírusu má nepriamy vplyv aj na psychické zdravie a mnohí ľudia práve kvôli tomu ľahšie podliehajú stresu, úzkostiam a depresiám. Dostaňte negatívne emócie pod kontrolu!
[ad][/ad]„Som v strese“ odpovedáme automaticky bez toho, aby sme sa zamysleli nad dôsledkami takéhoto prežívania na kvalitu vášho zdravia a života. Stres však nemusí byť naším každodenným spoločníkom.
Podľa prieskumov podlieha stresu až sedem z desiatich Slovákov. Stresu sa asi nikdy úplne nezbavíme, dôležité je však vedieť s ním dobre narábať.
Stres – súčasť nášho slovníka
Výraz stres označuje emocionálny stav, citové vypätie, ktoré je také silné, že obmedzuje našu schopnosť normálne fungovať. Ak používame slovo stres v bežných životných situáciách, máme skôr na mysli negatívny aspekt, tzn. že stres je sila, ktorá spôsobuje telesné a psychické vyčerpanie a utrpenie.
Slovo stres sa stalo v modernej dobe bežnou súčasťou nášho slovníka. Prežívame ho každodenne – doma, v práci, v partnerských vzťahoch, pri výchove detí, pri vybavovaní každodenných povinností, dokonca aj vo voľnom čase, kedy by sme mali naplno vypnúť. A dnes sa v komplexe faktorov spôsobujúcich stres stala dominujúcou príčinou situácia navodená pandémiou koronavírusu.
V zahraničí je čoraz populárnejší výraz coronavirus anxiety, teda úzkosť z koronavírusu. K dispozícii je dokonca už aj viacero príručiek, ktoré radia, ako tento typ stresu zmierniť.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Čo je to stres?
Stres je fyziologická, psychická a fyzická reakcia organizmu na situáciu, ktorej sa musí prispôsobiť. Určitá dávka stresu je pre náš život potrebná, pretože nás poháňa k ďalším cieľom, ale chronický stres sa zákonite podpisuje na fyzickom a duševnom zdraví. Jedným z jeho najciteľnejších prejavov sú úzkostné stavy, precitlivenosť, nervozita a podráždenosť.
Tie negatívne ovplyvňujú nielen náš výkon v práci, ale aj rodinný život, komunikáciu s druhými a vzťah k sebe samému. Nahromadený, neriešený, akútny alebo permanentne prítomný stres, nespôsobuje teda len psychickú nepohodu, ale významne vplýva na samotné zdravie človeka.
[ad][/ad]Stresu musíme porozumieť
Je dôležité ako dobre sa človek pozná a ako sám sebe rozumie. Ľudia, ktorí sú sami so sebou v dobrom kontakte, dokážu svojim pocitom a prežívaniam lepšie porozumieť a dokážu odhadnúť, čo je v ich organizme nad mieru.
Výpovedné sú však signály okolia, upozornenia blízkych, že niečo sa s nami deje. Ak ich pozorne počúvame, pomáhajú nám lepšie sa zorientovať v sebe samých. Existujú signály, ktoré nám vedia napovedať, že hladina nášho stresu je momentálne nebezpečná a ktoré nám hovoria ako významne momentálne zasahuje stres do nášho života.
[ad2][/ad2]Fyzické symptómy – únava, potenie, zovreté hrdlo, stiahnutý žalúdok, svalové kŕče, búšenie srdca, ľahké poruchy spánku.
Emočné symptómy – precitlivenosť, plač, podráždenosť, rozrušenie, úzkosť, rozčúlenie.
Intelektuálne symptómy – nesústredenosť, chybovosť, časté zabúdanie, ťažkosti vyvinúť iniciatívu.
Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.