Nočnú oblohu dnes rozžiari superspln
Už dnes (3. 7.) si môžete na nočnej oblohe vychutnať začiatok leta v znamení supersplnov. Úkaz budete môcť sledovať na oblohe do konca septembra až štyrikrát. Informuje o tom imeteo.sk na svojom webe.
Špeciálny modrý supermesiac
Séria štyroch splnov štartuje dnes (3. 7.). Od začiatku júla budú každý mesiac nasledovať ďalšie supermesiace, a to až do septembra. Tohtoročné leto tak bude v znamení supersplnov. Po dnešnom splne sa na ďalší môžete tešiť už 1. augusta a tretí bude na nočnej oblohe 31. augusta. Záver série supersplnov si budete môcť vychutnať 29. septembra.
Ako uvádza imeteo.sk, tretí superspln bude niečím špeciálny: ,,Keďže v jednom kalendárnom mesiaci nastanú dva splny, teda 1. augusta a aj 31. augusta, tak v takomto prípade o druhom splne v mesiaci hovoríme ako o Modrom mesiaci.“ Tento modrý superspln bude najbližším splnom pre rok 2023, kedy bude Mesiac od Zeme vzdialený „len“ 357 344 km.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Cez deň IT architekt, v noci astrofotograf. Košičan prerazil s vesmírnymi fotkami aj vo svete
Čo je superspln?
Ide bežný spln, ako ho poznáme, no Mesiac je bližšie k Zemi a je zdanlivo na oblohe väčší. Ak nastane situácia, že je Mesiac v splne a navyše blízko perigea, čiže najbližšie k Zemi, vtedy svieti mimoriadne jasne.
Mesiac sa na oblohe javí väčší až o 14 % a svieti o 30 % jasnejšie. To, že je Mesiac naozaj veľký, sa nám môže zdať najmä pri východe alebo pri západe, keď je Mesiac nízko nad obzorom. Vtedy sa zdanlivo naozaj javí ako obrí Mesiac.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na nočnej oblohe sa vyskytli svietiace oblaky
Na čo všetko sa ešte môžete do konca roka tešiť?
Júl a august sa bude niesť v znamení Perzeidov, ktoré bude možné vidieť od 17. 7. do 24. 8., ,,s maximom 13. 8. o 10:30 dopoludnia. Nov Mesiaca nastáva 16. 8. Počas noci okolo maxima jeho svetlo rušiť nebude. Očakávaná zenitová hodinová frekvencia (ZHR) je 150 meteorov za hodinu,” uvádza Slovenská astronomická spoločnosť (SAS) pri Slovenskej akadémii vied.
22. októbra budete môcť uvidieť maximum Orioníd, celá aktivita však bude trvať už od 2. 10. až do 7. 11. V prípade ideálnych podmienok bude vidno na oblohe od 12.- 17. 12. meteorický roj Geminidy. Až 120 meteorov budete môcť vidieť v prípade dobrého počasia 14. 12.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Nad Košicami sa objavila polárna žiara
(NM)