Nové centrum v lone košických lesov učí deti láske k prírode
Košické lesy s rozlohou vyše 20-tisíc hektárov sú vyhľadávanou lokalitou všetkých, ktorí chcú tráviť svoj voľný čas v prírode. Dospelí sa do lona prírody utiekajú pred ruchom mesta a pre regeneráciu. Menší návštevníci lesa možno často ani nevedia, aké tajomstvá príroda skrýva…
To sa odteraz zmení. Košický lesopark sa totiž pýši prvou lesnou školou. Uplynulú stredu slávnostne otvorili Centrum environmentálnej výchovy a lesnej pedagogiky, za ktorým stojí podnik Mestské lesy Košice. Cieľom tejto lesnej školy je sprostredkovať deťom vedomosti o lese priamo v prostredí, o ktorom sa učia.
Nápad Centra environmentálnej výchovy a lesnej pedagogiky vznikol predovšetkým z dôvodu veľkého záujmu širokej verejnosti o návštevu košických lesov. Podľa riaditeľa Mestských lesov Košice Tibora Rótha majú ale návštevníci málo informácií a usmernení o tom, ako sa v lese správať. „Prišli sme na to, že najlepším riešením bude založiť túto školu lesnej pedagogiky, a tak vtiahnuť do víru vzdelávania o lese hlavne deti, ale aj dospelých.”
Vzdelávanie ako zážitok
Lesnú školu nájdete v Čermeľskom údolí pri Chate Hlinné. Túto budovu majú Mestské lesy Košice vo vlastníctve od roku 2009. Ako bude vzdelávanie v novootvorenej atrakcii vyzerať?
„Lesná škola je určená predovšetkým školskej mládeži. Naši lesní pedagógovia im predstavia zážitkové aktivity, aby sa deti učili láske k prírode formou hry. Aktivity trvajú 3 až 4 hodiny. Radi by sme ich pravidelne ponúkali školám, pričom máme aj predbežnú dohodu s Dopravným podnikom mesta Košice, ktorý v prípade potreby vyčlení na túto prepravu vozidlo,” hovorí Miroslav Tököly, ekonomický námestník Mestských lesov Košice.
Podľa neho by malo byť novootvorené centrum školám dostupné predbežne počas troch pracovných dní v doobedňajších hodinách. Pre žiakov majú desiati lesní pedagógovia pripravené rôznorodé aktivity a témy, aby sa oboznámili s prírodou okolo seba a spoznali zvieratká, dreviny, ale aj to, ako sa o les starajú jeho správcovia.
Dážď nie je problém
„Ide nám o to, aby sme deti nezahlcovali teóriou, tej majú dosť v laviciach. V lesnej škole im chceme poskytnúť zážitok aj z krátkodobého pobytu v lese. Ten si potom prepoja neskôr s teóriou v škole,” hovorí Tököly.
V centre lesnej pedagogiky mysleli aj na nepriaznivé počasie. Ako „mokrý” variant je k dispozícii zrekonštruovaná Chata Hlinné, ktorá je vybavená didaktickými prostriedkami.
Novootvorenú lesnú školu si mohli ako prví vyskúšať tretiaci zo Základnej školy Laca Novomeského. Lesní pedagógovia si pre nich pripravili päť stanovíšť, v ktorých museli splniť rôzne úlohy – rozoznať druh stromu podľa listu, vyrezávať, píliť drevo.
Najviac sa malým milovníkom prírody páčila skákacia aktivita. A tak sa trávnatá plocha v Čermeli-Hlinnom premenila na lúčnych koníkov, zajkov či žabky podľa vzdialenosti doskoku.
Najkrajší školský deň
„Takéto centrum pomáha deťom budovať vzťah k prírode, pretože vidia v praxi, ako sa treba o les starať a čo to všetko obnáša. Všetky deti si chvália zážitkovú formu vzdelávania, veľmi sa tešili,” hovorí učiteľka Gabriela Hurová zo ZŠ L. Novomeského, ktorá sprevádzala svojich tretiakov v Čermeli.
„Nie je to naše prvé podujatie organizované Mestskými lesmi. Jeden žiak mi raz povedal, že to bol jeho najkrajší deň v škole. Určite sa zíde robiť takéto akcie častejšie a pre všetky školy.“
Chata Hlinné, kde sa lesná škola nachádza, bola postavená v 80. rokoch minulého storočia. Vo svojom susedstve má ďalšiu chatu, ktorá slúžila miestnym poľovníkom už od sklonku 19. storočia. Čochvíľa sa aj ona premení na centrum lesnej pedagogiky.
Náučný chodník
„Táto ďalšia škola, ktorá bude súčasťou tejto, sa už buduje. Ide o 200 metrov vzdialenú Chatu Diana, ktorú prepojíme s chatou Hlinné náučno-zážitkovým chodníkom. Keďže ide o poľovnícku chatu s dlhoročnou tradíciou, priblížime v nej, ako kedysi žili drevorubači a taxátori,” prezrádza T. Róth.
Okrem toho sa môžu návštevníci košického lesoparku tešiť aj na zvernicu v blízkosti lúky Baba či rybník, ktorí ocenia najmä rekreační rybári.Otvorenie lesnej školy je začiatkom väčšieho plánu do budúcna: „Naším cieľom je včleniť lesnú pedagogiku do školského systému. Začíname však s týmto centrom, aby sme zistili, ako sa to dá zosúladiť,” hovorí riaditeľ.
Proti elektronizácii
Nikto nemôže poprieť, že s dnešnou dobou moderných technológií, smartfónov a tabletov sa čoraz viac mladšie vekové kategórie vzdiaľujú prírode. Aj táto lesná škola je spôsobom, ako bojovať proti elektronizácii spoločnosti.
„Návrat k prírode je pre deti preto veľmi potrebný. Vidno to na ich rozžiarených očiach, keď prídu do lesa, vidia naživo zvieratá a rastliny,” dodáva Tököly.
Lesná pedagogika je dôležitou súčasťou lesníckych združení. Zameriava sa na environmentálne vzdelávanie, spoznávanie prírody, odhaľovanie života v lese a objavovanie prírodných tajomstiev prostredníctvom zážitkov. Lesná pedagogika využíva práve zmyslové vnímanie prírody zážitkovým učením – hrami priamo v lese. Okrem toho prináša aj možnosť nadobudnúť poznatky o životnom prostredí, jeho ochrane.
Čo čaká košické lesy v roku 2018?
Súčasťou otvorenia lesnej školy bola aj tlačová konferencia spoločnosti Mestské lesy Košice, ktorá priniesla informácie o výsledkoch hospodárenia za rok 2017. Panelová diskusia v Chate Hlinné sa venovala aj otázkam hospodárskej úpravy lesov či ich ochrane. Predstavili sa aj plány, ktoré budú realizované na území košických lesov v roku 2018. „Plánujeme silný rozvoj Lesoparku mesta Košice, najmä jeho centra v oblasti Horného Bankova, ako aj Ťahanovského lesa. Otvárame novú cyklotrasu z Ťahanoviec už 3. mája a plánujeme ďalšie rozšírenie cyklotrás na širšom území lesov – na Opátku či Kojšov,” prezradil riaditeľ podniku.
Anketa: Ako sa ti páči nová lesná škola?
Foto: Veronika Janušková(EH)
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.