Obchod na korze – film, ktorý prepísal dejiny a získal Oscara
Obchod na korze patrí medzi klenoty československej kinematografie. Presne pred päťdesiatimi dvoma rokmi získal najprestížnejšie filmové ocenenie Oscar, ktoré udeľuje americká Akadémia filmových umení a vied.
Novela Ladislava Grosmana inšpirovala režisérov Jána Kadára a Elmara Klosa, ktorý sa rozhodli tento tragikomický príbeh o slabosti, strachu, nemožnosti kompromisu medzi dobrom a zlom zvečniť aj na filmovom plátne. Vtedy ešte netušili, že zmenia našu filmovú umeleckú históriu.
Jediná zlatá soška
V roku 1966 bol Obchod na korze ocenený Oscarom za najlepší cudzojazyčný film. Poľská herečka Ida Kamińska, ktorá vo filme stvárnila nahluchlú židovku, bola o rok nato nominovaná na Oscara za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Nomináciu na sošku však nepremenila.
V roku 1968 po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa Ján Kadár emigroval do USA. Na základe toho mu boli odobraté všetky ocenenia, ktoré získal v Československu a film bol na 20 rokov zatvorený do trezora.
Z Humenného do Sabinova
Snímka sa natáčala na severovýchode Slovenska v Sabinove, no v skutočnosti sa v novele dej odohráva v Humennom, odkiaľ pochádza aj samotný autor knihy Ladislav Grossman. Humenné filmovej scéne architektonicky nevyhovovalo, keďže mesto už malo v centre postavené novodobé budovy.
Príbeh so silnou témou
Tragikomédia rozpráva príbeh o stolárovi Tónovi Brtkovi (Jozef Kroner), ktorý sa vďaka svojmu švagrovi nechcene stáva arizátorom židovského obchodu – galantérie, ktorú vlastní stará židovka Rozália Lautmanová (Ida Kamińska ). Témou diela je Slovensko a holokaust na pozadí druhej svetovej vojny. Príbeh však rozpráva o ľuďoch, ktorým sa pod vplyvom okolností mení charakter a dostávajú sa do bezvýchodiskových situácií.
[ad][/ad]Film dostal zvláštne čestné uznanie na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes, štátnu cenu Klementa Gottwalda pre J. Kadára, E. Klosa, I. Kamińskú a J. Kronera, cenu newyorskej filmovej kritiky a Donatellov David pre najlepší zahraničný film roku 1966 a cenu československej filmovej kritiky v roku 1966.
(zdroj:wikipedia)
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.