Objavte čaro romantických Košíc, zabudnite na stres a zhon
Košice patria nielen k tým najkrajším, ale aj najromantickejším mestám na Slovensku. Sú historické, s množstvom nádherných pamiatok, múzeí a malebných uličiek. Zoberte svoju polovičku na miesta, kde čas plynie pomalšie a zabudnite na okolitý stres a zhon.
V centre Košíc nájdeme viacero lokalít či stavieb, ktoré romantikou priam dýchajú. Poďme sa teda pozrieť na miesta, kde by zamilované páry mali určite zájsť.
Najromantickejšia stavba – hudobný altánok
Medzi najpokojnejšie časti nášho mesta určite patrí Mestský park, ktorý už pred viac ako sto rokmi bol miestom oddychu. Slúžil ako promenáda, po ktorej sa prechádzali vyobliekaní Košičania. Dámy v obrovských krinolínach a páni v čiernych oblekoch so stojatými goliermi na košeliach. V parku sa však aj „piknikovalo“ a zaľúbenci si počas prechádzok potajme vymieňali letmé úsmevy.
Aj to boli dôvody na to, aby nedeľné korzovanie spríjemňovala živá hudba. V roku 1885 sa preto mesto rozhodlo, že dá postaviť hudobný altánok. Od čias jeho vzniku sa stal dominantou zeleného srdca Košíc. „Postavený bol podľa projektu mestského staviteľa Júliusa Pöschla. Stojí na osemuholníkovej konštrukcii, ktorú vyhotovil umelecký kováč majster Kozzig, vďaka ktorému je považovaný za jeden z najkrajších objektov parku, ktorý nie je možné prehliadnuť,“ hovorí košická sprievodkyňa Dominika Nazarejová.
Vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 bol zrekonštruovaný do dnešnej podoby, a vy sa tak aj dnes môžete pokochať jeho nestarnúcou krásou. Altánok je najstaršou stavbou v parku, ktorý opäť slúži svojmu pôvodnému účelu. Tóny klasickej či jazzovej hudby môžete z neho počuť najmä v letnom období. Jeho romantickú atmosféru spríjemňuje aj okolité prostredie v objatí prírody či zaujímavé sochy a stavby, ktoré sa nachádzajú v jeho tesnej blízkosti.
Najzamilovanejšie miesto – most lásky
Ak sa rozhodnete vydať na prechádzku z Mestského parku do historického jadra Košíc, vaše kroky budú určite viesť cez Mlynskú ulicu. Tá sa po vzniku železnice v 60. rokoch 19. storočia stala spojnicou s centrom mesta. Cez Mlynskú vedie most, pod ktorým kedysi tiekol Hornád. Voda v Mlynskom náhone prinášala tejto časti Košíc pôvab a vytvárala tak čarovné miesto. Samotný Mestský park ako aj okolie náhonu bolo tichou lokalitou, kde ľudia relaxovali a oddychovali, čím sa vytvárala nádherná idyla. V 60. rokoch minulého storočia sa Mlynský náhon premenil na frekventovanú cestu.
Cez Mlynskú dnes vedie takzvaný most lásky, ktorý tento prívlastok dostal na Valentína v roku 2013. Takýto most sa nachádza takmer v každej európskej metropole a Košice nie sú výnimkou.
„Košičania naň môžu pridávať svoj symbol lásky vo forme kladky. Myšlienka ich zamykania pochádza pravdepodobne z Číny, kde ich dvojice upevňovali na Veľký čínsky múr a kľúče zahadzovali. Pod tým košickým sa nachádza štvorprúdovka, a preto si zaľúbené páry môžu kľúčik uschovať ako spomienku na pekný okamih alebo len tak pre istotu, ak by kladku chceli odomknúť,“ s úsmevom konštatuje sprievodkyňa.
S jej pripevnením si môžete svoju lásku symbolicky spečatiť naveky. Stačí, ak na ňu napíšete iniciály alebo meno vás, vášho partnera, dátum výročia a jednoducho ju umiestniť na zábradlie. Na košickom moste lásky dnes nájdeme približne 3 000 visiacich zámok. Dalo by sa preto povedať, že sa teší naozaj veľkej obľube. Či láska bude večná alebo nie, to sa povedať nedá, ale upevnenie takejto kladky je určite romantickým gestom.
Najrozprávkovejšia stavba – Jakabov palác
O pár krokov ďalej, na rohu Mlynskej a Štefánikovej ulice, zazriete jednu z najkrajších stavieb v našom meste. Názov nesie po jeho architektovi Arpádovi Jakabovi. Palác bol postavený v rokoch 1899 až 1903 na brehu čarokrásneho, umelo vytvoreného vodného toku, zvaného Mlynský náhon. Aj keď bol náhon neskôr pretvorený na miestnu komunikáciu, dnes je aj napriek tomu čiastočne obklopený zeleňou a svojou rozprávkovou formou obohacuje scenériu s mostom a parkom v pozadí.
„Postavený je v neogotickom štýle, ktorý vychádza z romantického obdivu k rytierskemu stredoveku. Za zmienku však určite stojí, že pri jeho stavbe boli použité kamenné články vyradené pri rekonštrukcii Dómu sv. Alžbety,“ hovorí košická sprievodkyňa. Jakabov palác v sebe ukrýva niekoľko zaujímavostí. „V roku 1943 na fasádu vedľa vchodu pribudol havran, ktorý má v zobáku prsteň, čím symbolizuje kráľa Mateja Korvína. Je pripomienkou na to, že sa pred 500 rokmi tento panovník narodil,“ konštatuje Nazarejová.
Jeho obyvateľom, aj keď iba na niekoľko mesiacov, bol dokonca prezident Československej republiky, Edvard Beneš. „Od januára až do májového oslobodenia Prahy v roku 1945 boli Košice dočasným hlavným mestom Československa. Význam pobytu a pôsobenia prezidenta pre mesto dokumentuje pamätná tabuľa umiestnená na južnej strane budovy,“ dodáva sprievodkyňa.
Jakabov palác patrí medzi najvýznamnejšie národné kultúrne pamiatky v Košiciach. Od roku 2001 je táto romantická stavba zatvorená pre súdne spory o jej vlastníctvo. Pokiaľ neotvorí svoje brány, môžeme obdivovať jej rozprávkovú fasádu.
V čom spočíva ich NAJ?
- Hudobný altánok je už od obdobia svojho vzniku považovaný za jednu z najkrajších stavieb Mestského parku.
- Cez Mlynskú dnes vedie most lásky, ktorý tento prívlastok dostal na Valentína v roku 2013.
- Jakabov palác patrí medzi najkrajšie a najvýznamnejšie kultúrne pamiatky na území nášho mesta.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.