Okolie Košíc skrýva (nielen) prírodné poklady
Po prírodné a historické úkazy nemusíme chodiť ďaleko. Košičanom jeho okolie bohato ponúka z každého z nich. Leto je ten správny čas na ich objavovanie.
Rozhanovce, rozhľadňa Čerešenka-Čižatice: V roku 1321 sa tu odohrala slávna bitka medzi Omodejovcami a Karolom Robertom. Bola to najväčšia bitka v Uhorsku od vpádu Mongolov. Slávnu bitku pri Rozhanovciach pripomína travertínový pamätník, v katastri susednej obce Čižatice stojí rozhľadňa, z ktorej sú krásne výhľady na Slanské a Zemplínske vrchy.
V obci sa v minulosti nachádzalo až deväť kúrií, zachovali sa tri, najkrajšia Soósovská pochádza zo 17. storočia. Drevený amfiteáter býva každoročne dejiskom folklórnych Abovských slávností. V neďalekých Čižaticiach sa nachádzajú geotermálne zdroje vody, ktoré chcú v blízkej budúcnosti využiť pre nový akvapark.
[ad][/ad]
Skárošský hrad: Obec Skároš sa nachádza bezprostredne na slovensko-maďarskej hranici, asi 20 km od Košíc. Nad obcou sa nachádzajú zvyšky ruín hradu z 13. storočia. Počas 2. svetovej vojny slúžili ako vojnový úkryt. Veľká vápencová skala nad obcou poskytne pekné výhľady do šíreho okolia.
Herľany – svetoznámy gejzír: Nachádza sa na úpätí Slanských vrchov, je to studený gejzír a nepretržite je aktívny od roku 1872. Voda z neho strieka do výšky 15 m s periódou 32 – 40 hodín. Erupcia trvá približne 25 minút. Aktivovaný bol umelým vrtom v hĺbke 404 m. Teplota vody je 14 – 18 stupňov. Do roku 1903 a v rokoch 1957 – 2006 bol jediným svojho druhu v Európe. Je to národná kultúrna pamiatka.
(TASR)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.