Orlie dámy trávia prázdniny na Slovensku
Mláďatá orlov kráľovských Zora a Štefánia, ktoré sa vlani vyliahli na východnom Slovensku, sa opäť vrátili domov a letné prázdniny trávia v okolí Trebišova.
Pohyb vzácnych dravcov monitorujú ornitológovia, ktorí im pri vyliahnutí osadili GPS vysielačky. Podľa toho zistili, že Zora navštívila deväť krajín, okrem Slovenska aj Maďarsko, Srbsko, Českú republiku, Rakúsko, Rumunsko, Poľsko, Ukrajinu a Bielorusko. Orlica Štefánia o dve viac, lietala aj nad Slovinskom a Litvou.
[ad][/ad]Veľké cestovateľky
Na území Slovenska hniezdi okolo 60 párov orlov kráľovských. Jedince dospievajú a do rozmnožovania sa zapájajú v treťom až piatom roku života. Dovtedy sa potulujú po rozsiahlom území, navštevujú teritóriá orlích párov a hľadajú potenciálneho partnera na hniezdenie. „Orlie dámy sa ukázali ako veľké cestovateľky. Návšteva Litvy je veľmi zaujímavý a vzácny údaj, keďže v tomto štáte doteraz videli orla kráľovského iba niekoľkokrát. Aktuálne sa obe orlice nachádzajú na východe Slovenska v okrese Trebišov,“ uviedol Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.
[ad2][/ad2]Králi oblohy
Orly symbolizujú majestátnosť a odvahu a ľudia ich považujú za kráľov oblohy. Na Slovensku žijú tri druhov orlov – skalný, krikľavý a orol kráľovský a tiež orliak morský. Líšia sa veľkosťou, sfarbením aj nárokmi na životné prostredie.
„Orly kráľovské sú doma predovšetkým v nížinách. Môžeme ich pozorovať, ako krúžia vo výškach a vyhľadávajú korisť nad poliami a lúkami. Prednostne lovia chrčky, sysle, potkany, často aj drobné hlodavce, najmä hraboše, ale nepohrdnú ani uhynutými živočíchmi. V potrave nezriedka nachádzame aj mladé straky, havrany či sovy – myšiarky ušaté. Orly v prírode tak plnia dôležité regulačné a sanitárne funkcie,“ vysvetlil Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.
Monitoring orlov kráľovských pomocou GPS vysielačiek plní aj ďalšie dôležité úlohy. Na základe pozície a charakteru signálu vedia ornitológovia presne, kde sa jedinec nachádza, či je zranený alebo uhynutý.
Foto: Ochrana dravcov na Slovensku
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.