Plyšový medvedík Teddy Bear je už niekoľko rokov na dôchodku
Mäkučký, huňatý plyšák aj dnes rozveseľuje tváre miliónom detí na celom svete. Teddy Bear je už síce starý pán, ale srdcia najmenších si získava už niekoľko desaťročí. Práve dnes oslavuje 115. narodeniny. Prajeme všetko najlepšie!
Zaujímavosťou je, že táto obľúbená hračka sa zrodila takmer v rovnakom čase na dvoch miestach. O jeho vzniku v USA sa traduje niekoľko historiek. Na jednom sa však zhodujú. Meno Teddy Bear má podľa 26. amerického prezidenta Theodora Roosevelta.
Medvedík ostal nažive
Tá najpravdepodobnejšia hovorí o prezidentovej poľovačke v štáte Mississippi v novembri 1902, kde bol urovnávať konflikt týkajúci sa hraníc s Louisianou. Po neúspešnom dni, keď sa sklamanému prezidentovi nepodarilo nič uloviť, chytili jeho hostitelia čierne louisianské medvieďa, priviazali ho k stromu a ponúkli prezidentovi na zastrelenie. Roosevelt to odmietol vetou, ktorá sa vpísala do histórie: „Ušetrite toho medveďa!“
[ad][/ad]Ešte v tom istom období politický karikaturista Clifford Berryman nakreslil do denníka Washington Post obrázok prezidenta Roosevelta, ako sa s puškou v ruke odmietavo odvracia od spútaného čierneho medvedíka. O niekoľko dní ruský židovský emigrant Morris Michtom a jeho manželka Rose, inšpirovaní karikatúrou, vyrobili hračku – mäkučkého medvedíka. Vystavili ho vo výklade svojho obchodu v newyorskom Brooklyne spolu s karikatúrou z novín. Záujem zákazníkov bol obrovský. Michtomovci si vzápätí vyžiadali od prezidenta povolenie, aby hračku mohli pomenovať po ňom. Plyšový medvedík sa teda narodil 15. februára 1903.
Na opačnej strane zemegule
Nezávisle na druhej strane Atlantiku vyrobila v tom istom čase krajčírka na vozíku Margaret Steiffová vo svojej firme na výrobu hračiek v nemeckom Giengene plyšového medvedíka.
Autorom návrhu bol jej synovec Richard, ktorý urobil náčrty medvedíka počas návštevy v zoo. Medvedíka prezentovali v Steiffovej katalógu na veľtrhu v Lipsku (Nemecko) v marci 1903. Na základe toho okamžite získali objednávku na výrobu 3000 kusov tejto nadnárodnej hračky pre Spojené štáty americké.
Popularita stále rovnaká
Medvedíci sa tešia veľkej popularite dodnes. Pre obrovské množstvo plyšových macíkov sa totiž Japonsko stalo v roku 2003 miestom ich veľkej párty. Na dvojdňovej výstave v Osake na počesť 100. výročia zrodu tejto milej detskej hračky si návštevníci mohli pozrieť 5 000 medvedíkov z celého sveta. Zaujímavé exponáty či už historické, alebo najnovšie modely, dodalo približne 130 hračkárskych firiem.
Britský komik Rowan Atkinson sa preslávil ako nemotorný Mr. Bean. Celosvetový úspech mu však vyniesla práve úloha pána Beana, majiteľa zeleného vozidla Mini Cooper a plyšového medvedíka menom Teddy.
(TASR,ML)
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.