Pokusy prekonať samých seba sa nerobia iba vo svete, ale aj v Košiciach
Nemyslite si, že je ťažké zapísať sa do knihy rekordov, hoci ste iba priemerný človek alebo skupina nadšencov. Stačí mať nápad, aký nenapadol nikomu inému pred vami.
Rekordy sa delia do niekoľkých kategórií: človek, živá príroda, zem, vesmír, veda, umenie a zábava, architektúra, technika, hospodárstvo, neobvyklé činy, spoločnosť, šport a hry. Stále však pribúdajú nové kategórie.
Okrem klasických rekordov, ako sú všetky naj – najstarší, najvyšší alebo najťažší človek na svete, sa v Guinnessovej knihe objavujú aj bizarné kuriozity. K nim patrí napríklad muž s najviac štipcami na bielizeň na tvári, najväčší pochod „zombies“ alebo rekordman s najviac švábmi v ústach.
Registrácia
Čo musí urobiť Slovák, aby sa mohol prihlásiť a urobiť rekord? Opýtali sme sa zakladateľa, majiteľa a vydavateľa Knihy slovenských rekordov Igora Svítoka.
„Registrácia osoby a zadanie požiadavky sa robí u GWR (Guinness World Records) cez webstránku www.guinnessworldrecords.com. Záujemca dostane v priebehu niekoľkých týždňov vyrozumenie, ako to je s jeho nápadom na rekord. Preto odporúčame podať žiadosť tak 2 mesiace pred termínom pokusu o rekord.“
Databáza
Samozrejme, že existuje databáza rekordov, v ktorej si môžu ľudia pozrieť, či nebudú náhodou duplikovať už vykonaný rekord.
Podľa informácií Igora Svítoka, ktorý sa rekordom na Slovensku venuje od roku 1998, vedie sa databáza slovenská, ale aj celosvetová. „Je to hlavne kvôli tomu, že každý rekord sa musí presne špecifikovať, pretože by bolo podávaných veľmi veľa požiadaviek bez konečného výsledku.“
Komisári
Je veľa jednotlivcov, ale aj kolektívov, ktoré sa chcú takto zviditeľniť. Preto aj na Slovensku fungujú komisári. Komisár dohliada na priebeh rekordu podľa pravidiel a robí z neho samostatnú dokumentáciu. Z každého pokusu sa robí foto, video a textová správa. Komisár má k dispozícii asistentov, ktorí mu s evidenciou pomáhajú. Dôležité je to hlavne pri hromadných rekordoch. Východ Slovenska má svojho komisára, ktorým je Marián Angelovič.
Čo to stojí
Ako všetci vieme, nič nie je zadarmo. „Služby sú spoplatnené, ale všetko od prípadu k prípadu. Suma je špecifikovaná po zadaní všetkých údajov. Záleží na tom, či si organizátor alebo rekordman robí dokumentáciu sám, alebo je pri rekorde komisár. Do ceny vstupujú ďalšie náklady, ako cestovné, ubytovanie a podobne,“ dodal pán Svítok.
Guinnessova kniha rekordov
Guinnessova kniha rekordov (v origináli Guinness Book z Records) sa vydáva každý rok. Vznikla 10. novembra 1951, kedy generálny riaditeľ pivovaru Guinness, sir Hugh Beaver, bol na stretnutí poľovníkov, kde sa dostal do sporu o tom, ktoré lovné vtáctvo je najrýchlejšie v Európe.
Napadlo mu, že musí byť omnoho viac rôznych „sporov“ a stávok a neexistuje kniha, v ktorej by boli zozbierané informácie, ktoré by mohli potvrdiť alebo vyvrátiť argumenty o tom, čo je pravda, a čo nie. Prvá Guinessova kniha rekordov bola vydaná v auguste 1954 a rozdaná v náklade tisíc výtlačkov.
Košičania majú za sebou štyri mimoriadne úspešné podujatia
Šarkaniáda
Toto úspešné podujatie má už za sebou päť rokov. Tento rok bolo obohatené o tombolu, bláznivú šarkaniu show a tiež o pokus o rekord. Minuloročný šarkan mal chvost dlhý 175 m, tohtoročný ho prekonal. Jeho chvost bol dlhý 201 metrov. Za rekord získali usporiadatelia certifikát z Knihy slovenských rekordov.
Karička
Na Hlavnej tancovali študenti, folkloristi, ale aj nefolkloristi z Košíc i ďalších miest Slovenska, ba dokonca z Japonska. Organizátori sa rozhodli vytvoriť karičkový rekord v počte tancujúcich a zároveň sa objímajúcich ľudí. Účastníkov bolo 584, čo bol platný ustanovujúci rekord.
Ďuri Silák z Košíc
Juraj Barbarič ťahal na lane osobné vozidlo Peugeot s hmotnosťou viac ako 1200 kilogramov na vzdialenosť maratónskej trate - 42 kilometrov. Trvalo mu to 14 hodín a 10 minút. Svoj pokus o rekord začal o 4. hodine ráno a viedol po niekdajšej trati MMM do Sene a späť.
Polievky
O slovenský rekord sa pokúsili minulého roku na Polievkovom festivale, kde sa podávali rôzne druhy polievok. Celkovo účastníci odprezentovali 32 rôznych polievok. Za tento počin získali certifikát z Knihy slovenských rekordov.
Foto 1: Archív JŠ
Foto 2, 3, 4 a 5: slovenské rekordy
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.