Pomáhajú, aby chudoby v Košiciach bolo menej
Občianske združenie Maják nádeje sa už päť rokov venuje rodinám v núdzi. Osamelým matkám z krízových centier, vdovám s deťmi a mnohopočetným rodinám. V spolupráci s Teologickou fakultou v Košiciach zorganizovalo konferenciu Človek na periférii spoločnosti.
„Napriek technickému pokroku rozdiel medzi bohatými a chudobnými narastá a mnohé rodiny sa ocitajú v chudobe. Vznikli sme práve kvôli pomoci týmto rodinám,“ povedala nám Soňa Vancáková z OZ Maják nádeje. „Sprevádzame členov rodín, podávame im pomocnú ruku v čase, keď nevládzu ísť sami a nemajú dostatok zdrojov na prekonanie ťažkej životnej situácie.“
Osamelé matky
Veľmi ohrozenou skupinou sú rodiny osamelých matiek, o ktorých bude Soňa prednášať. „Časť z nich vyrastala v detskom domove alebo bez rodičov s najbližšími príbuznými. Ďalšie mali úplné rodiny, ale v nich existovali problémy – alkoholizmus otca, násilie… Absencia pozitívnych rodinných vzorov predznamenala problémy, ktoré teraz zažívajú.“
Neustále riešia otázku, kde nájsť peniaze na najnutnejšie potreby. „Je to boj o prežitie. Alarmujúca situácia podľa nášho prieskumu je u rodín, ktoré mali 2 až 6 členov a ich príjem z rozličných dôvodov siahal len do výšky sto eur. Často zažívajú situácie, keď im financie nevystačia a spolu s deťmi hladujú.“
Situáciu matiek, ktorým pomáha OZ Maják nádeje dokresľujú aj ďalšie údaje z košického prieskumu. „Až 44,7 percenta je nezamestnaných, zamestnaných je len 17,8 percenta,“ hovorí Soňa Vancáková. „Podmienkou k získaniu pomoci od združenia je aktívna spolupráca rodiny.“
Môžete pomôcť
Ak chcete pomôcť rodinám nachádzajúcim sa v núdzi cez OZ Maják nádeje, môžete to urobiť viacerými spôsobmi. „Ľudia nám môžu priniesť suché potraviny alebo drogériu, urobiť zbierku potravín v škole, na pracovisku, v bloku… Alebo prispieť hoci aj malou sumou na náš účet. Naše číslo účtu je 2769833457/0200. Všetko o našich aktivitách sa dozviete na stránke. www.majak-nadeje. eu,“ dodáva Soňa Vancáková. „Činnosť a aktivity združenia sú závislé od práce dobrovoľníkov. Aj tak sa dá pomôcť.“
Na dnešnej konferencii vystúpia rôzne organizácie, ktoré sa venujú chudobným, bezdomovcom, osamelým matkám… Konferencia je zameraná na praktické predstavenie týchto organizácií. Vstup na konferenciu, ktorá sa koná v aule Teologickej fakulty na Hlavnej 89 od 9.00 hod., je voľný.
ANKETA: Niekoľkých zástupcov organizácií, ktoré sa zúčastnia konferencie, sme sa opýtali:
1. Ako vaša organizácia pomáha chudobným?
2. Ako vám môžu pomôcť obyvatelia Košíc?
3. Kde môžu doniesť pomoc alebo vás kontaktovať
Pomáhajú v uliciach mesta
Soňa Hlaváčová, vedúca Charitného domu sv. Alžbety a vedúca Nocľahárne Emauzy: 1. Arcidiecézna charita v Košiciach poskytuje ľuďom bez domova v útulku a nocľahárni sociálne služby formou ubytovania na určitý čas, sociálne poradenstvo, sprevádzanie, hygienickú očistu, pracovnú terapiu, psychologickú a psychiatrickú odbornú pomoc, zabezpečuje ošatenie a každý pracovný deň desiatovú polievku. Učíme klientov rozumieť úradným rozhodnutiam, ako sa nestať obeťou trestných činov, finančne hospodáriť, ako si hľadať prácu.
2. Potrebujeme teplejšie ošatenie a obuv, posteľnú bielizeň, riad a hygienické potreby. Mnohí ľudia majú doma zbytočné matrace. Môžu nám pomôcť v zime zriadiť provizórne lôžko na chodbách našich zariadení. Okrem toho uvítame podporu legálnych predajcov pouličného časopisu Nota Bene, CESTA je kúpou časopisu.
3. Ľudia nás môžu kontaktovať telefonicky 0911 279 583, 0911 110 835 alebo v zariadení v charitnom dome na Bosákovej ulici. Viac o nás je na www.charita-ke.sk
Ak klient pomáha, má sa lepšie
Peter Gombita, riaditeľ neziskovej organizácie Oáza-nádej pre nový život
1. Každý človek je iný. Aj naši klienti. Nech ide o akýkoľvek zložitý prípad, v prvom rade ide o ľudskú bytosť. O človeka, ktorý bol tiež dieťaťom, mal sny a plány, chcel byť milovaný a hodnotný. Ibaže sa niekde stratil. Naši klienti si môžu vybrať – buď budú prispievať k spoločnému dielu svojou troškou práce, teda štyri päť hodín denne a môžu byť celý deň v útulku, alebo musia ráno odísť a vracajú sa späť až večer.
2. Tí, ktorí pracujú, majú trikrát denne stravu, lepšie bývanie, starostlivosť a možnosť spolupodieľať sa na chode Oázy a tiež možnosť si privyrobiť. Ostatní majú ubytovanie a večeru. Všetci si za pobyt platia a tiež musia dodržiavať interný poriadok. Musia sa držať v čistote, netolerujeme alkohol ani vulgárne či násilné správanie.
3. Košičania s dobrým a súcitným srdcom môžu pomôcť poskytnutím balených potravín: strukoviny, múka, cukor, cestoviny, ryža.
Nájdu nás za spaľovňou KOSIT – Bernátovce. Tiež na www.oaza-nadej.org
Zamerali sa na vzdelávanie
Jolana Šuleková riaditeľka neziskovej organizácie DORKA
1. Ľuďom ohrozeným chudobou ponúkame ubytovanie a podmienky pre naplnenie ich základných životných potrieb. Výrazným faktorom v boji proti chudobe je vzdelanie, preto máme tri takéto programy. Cieľom je pomôcť nájsť cestu k stabilite v ich živote. Úlohou stretnutí je pochopiť, čo chudobu spôsobuje a čo spôsobuje chudoba v každodennom živote. Ako sa na jej príčinách podieľa klient a ako spoločnosť.
2. Mladí ľudia sa môžu stať dobrovoľníkmi a pomáhať našim deťom s prípravou na vyučovanie, zobrať ich na šport alebo do divadla. Uvítame aj materiálnu pomoc - trvanlivé potraviny, hygienické potreby. Potešíme sa pomoci vo forme stravných lístkov, pomocou ktorých by si mladí dospelí a mamičky s deťmi mohli aj tento rok pripraviť spoločné posedenie počas Vianoc.
3. Všetci, ktorí chcú prispieť na činnosť organizácie, nájdu nás na adrese: DORKA, n. o., Hemerkova 28 , Košice, sídlisko KVP, tel. č. 0948 601 022 www.centrumdorka.sk
Foto 1: archív OZ Maják nádeje
Foto 2: pg
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.